Döviz Kuru Tekrar Yükselişe Geçti

24/06/2019

Küresel piyasalarda ABD Dolar Endeksi düşüşünü 4. Günde de sürdürürken dolar hem majör hem de birçok gelişen ülke parasında geriliyor. Sabah saatlerinde 5.71’e kadar gerileyen Dolar kuru S-400 açıklamaları ile tekrar yükseldi.

Fed’e yönelik faiz indirimi beklentileri kuvvetlenirken piyasalarda daha çok ABD-İran ve ABD-Çin süreci takip ediliyor. Ay sonunda G-20 zirvesinde bir araya gelmesi beklenen Trump ve Xi görüşmesi öncesinde piyasalarda bekle- gör politikası izlenirken ABD’nin İran’a yaptırım tehdidinde bulunması da güvenli liman olarak görülen altın, frank ve yenin değer kazanmasını sağladı.

Bugün gelişen ülke paralarının çoğu dolar karşısında değer kazanırken TL ise günün ilk yarısında en çok değer kazanan para birimi oldu, ancak günün devamında S-400 açıklamaları ile TL kazançlarının bir kısmını geri verdi.

Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugünkü konuşmasında ABD’nin hangi yaptırım kararını alırsa alsın Türkiye’nin S-400’lerden vazgeçmeyeceğini açıklaması ile TL tarafındaki kazançlar azaldı. ABD’nin Türkiye'nin S-400’leri alması durumunda yaptırım uygulayacağını açıklaması sonrasında yapılan görüşmelerden olumlu sonuç çıkmamış ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile G-20 zirvesinde bu konuyu konuşacağını açıklamıştı. Belirsizliğin yüksek olması nedeniyle gelen haberler de TL üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor.

Gün başında %1,5 kayıpla 5,71 seviyesine gerileyen USD/TRY kuru, piyasa kapanışına yakın 5.85 seviyelerinde seyrediyor.

Altın fiyatları da Amerika - İran gerilimi ile yükselişte. Altının ons fiyatı 1.400’ün üzerinde seyrediyor. Gram altın fiyatı gün içinde 30 Haziran 2018 sonrası en yüksek seviyeye ulaşarak 263 TL’ yi gördü.

Seçim belirsizliğinin ortadan kalması ile sabah saatlerinde düşen dolar kuru sonrası üç banka konut kredi faiz oranlarında indirim uyguladı. Kurda yaşan tekrar yükseliş hareketi konut kredisindeki gün içinde yaşanan düşüşleri durdu.

Kaynak: İnvesting