Döviz Kurunda Son Durum Ne?

15/05/2019

ABD - Çin ilişkileri, S - 400 füzeleri, iptal olan İstanbul seçimleri gibi olaylar sonrasında döviz kuru yükseldi. Döviz kurunda son durum ne oldu? Konut kredisi faiz oranları nasıl etkilendi?

İstanbul seçimlerinin yenilenmesi kararı ile 6,2450’ye yükselen USD/TRY kuru, merkezin hamleleri, kamu bankalarının 6 milyara yakın döviz satması ve S-400’lerin iptal edileceği haberleri ile Cuma günü 5,96’ya geriledi.

Hafta sonu hükümetten S-400 anlaşmasında değişiklik olmadığını açıklaması sonrası haftaya yükselişle başlayan kur, 6,13’e yükseldi. Dün ise en yüksek 6,11’i gören kur, akşam saatlerinde 5,98’e geriledi.

Hafta ortasında tekrar yükseliş yaşayan USD/TRY kuru, günün ilk yarısında en yüksek 6,0870’i görmesinin ardından son saatte 6,06’da işlem görüyor.

Yurt içinde seçim sürecinin yenilenmesi, ABD ile S-400 konusundaki anlaşmazlık ve merkezin rezervlerine dair kaygılar TL’nin Nisan itibariyle kayıplarını genişletmesine neden oldu ve TL’nin yıl içi kaybı %15’e yükseldi.

Küresel piyasalarda ise ABD ve Çin arasındaki misillemenin tekrarlanması anlaşma olasılığını çok zayıflattı ve ABD Başkanı Trump’ın gelecek yılki seçimlerde tarife ile yaşanan geliri önemli bir başlık olarak kullanacağı haberleri piyasalarda ticaret savaşları endişelerini artırdı. Buna bağlı risk iştahındaki azalma ile gelişen ülke varlıklarında da düşüşler yaşanıyor.

İç ve dış risklerin artması ile TL, Arjantin pesosunun ardından en çok değer kaybeden gelişen ülke parası oldu.

Türk Lirasının değer kaybı ve döviz kuruna karşı alınan sert politikalar karşısında bankaların likidite ulaşımı güçleşti. Fonlama maliyetleri son bir haftada 150 puan üzerinde arttı. Artan riskler ve maliyetler sonrasında bankalar peş peşe konut kredisi faiz oranlarını artırdı. Dün 7 bankanın bu hafta içinde ise 9 bankanın konut kredisi faiz oranları yükseldi.

Bugün açıklanan perakende satışlar aylık bazda %1 artarken yıllık bazda %3,8 geriledi, işsizlik oranı Şubat’ta %14,7’yi korurken işsiz sayısı geçen yılın aynı ayına göre 1 milyon 376 bin kişi artarak 4 milyon 730 bin kişi oldu ve istihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Şubat döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 811 bin kişi azalarak 27 milyon 355 bin kişi, istihdam oranı ise 1,8 puanlık azalış ile %44,8 oldu.

Kaynak: KrediPazarı