Elmas: Kampanya Sonrasında Fiyatlarda Ciddi Artış Olacak

19/09/2018

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, konut kampanyasına ve konut sektörüne yönelik açıklamalarda bulunarak ''Ekim ayına kadar sürecek kampanyadan sonra konut fiyatlarında ciddi oranda artış yaşanacak'' dedi.

Elmas, "Türkiye İçin Kazanç Vakti kampanyası ile birlikte satışlar hızlandı. Sektör olarak önemli işler yaptık. Şu anda bankasız, kefilsiz 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranı ise 0,98 olarak kredi veriyoruz. Peşinatı %10 'a çektik." dedi.

Kampanyadan Konut Alan Pişman Olmaz

Konut fiyatlarının henüz zamlanmadığını bu dönemde konut satın alanların pişman olmayacağını da dile getiren Elmas, "500.000 liralık daireyi 10 yılda %10 peşinat ödeyerek alabiliyorsunuz. Fiyatı artırılmamış evlerin üzerinden yapılan bir kampanya bu. Aslında bu kampanya bir fırsat. İnşaat demiri özellikle yükseldi. İşçilikler de dahil olmak üzere arttı. Fiyatlara henüz bunlar yansımadı." diye konuştu.

Fırsatçılarla Mücadele Ediyoruz

Fırsatçılara da değinen Elmas, "Ücretlerini alan kişiler var. %20 gibi artışlarla fiyat istedikleri oluyor. Biraz sakin olup bu süreci atlatmamız gerekiyor. Bu artış isteyenlerle mücadelemiz sürecek. Bağımsızlık mücadelesi veriyoruz kolay değil."dedi.

Ekime Kadar Fiyat Artışı Yaşanmayacak

Elmas, "Konut satışları göçmüyor. 100.000’in üzerinde seyrediyor. Bu kampanya çerçevesinde ekim ayına kadar konutlarda fiyat artışı yaşanmayacak. Ancak sonrasında olacak. Önümüzdeki süreçte kazan- kazana ihtiyaç var."

Arsa Alımı Dolarla

Türkiye'de uygun fiyata konutlar da satın alınabileceğini dile getiren Elmas, "Uygun fiyatlı konut üretilmiyor değil üretiliyor, ama bütün Türkiye'ye bakıldığında oldukça uygun. Dolar bazında baktığınızda da uygun. Bugün Cezayir hükümeti 500 dolara sadece inşaatını yaptırıyor biz ise neredeyse şehri inşa ediyoruz. Merkeze doğru gelince fiyat artıyor. Arsa yükselince konut lükslüğü de artıyor. Arsaların fiyatı hala dolar. Uygun fiyatlı arsa bulmak da mümkün." ifadelerini kullandı.

Türkiye’de Konut Sektörü Dolar Bazlı Değil

AVM'lerde TL ile kiralama dönemi de başladı. Buna dair bir hareketliliğin konut sektöründe başlamayacağını dile getiren Elmas, "Türkiye bu demek değil. Türkiye konut sektöründe dolar bazlı değil. Oteller, ofisler dolar bazlıdır. Dengede yürütmemiz gerekiyor. Yabancılara, yabancı fonlara satışlar da bu bağlamda yanlış olmaz. Ülkenin büyük yatırımları uzun vadeli finansman kaynakları ile sağlanıyor. Bu da dışarıdan krediyle sağlanıyor. Konutta yüzde 35'lik bir kısım dolara endeksli. Konut metali, çimento gibi örneğin. %65'lik kısım; kablo, elektrik, yani hammadesi bu gibi şeyler de dolarla."

Yabancıya Konut Satışı Önemli

Yabancıya konut satışlarını da değerlendiren Elmas, "Yabancıya konut satışı bizim için çok önemli. Bunu iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Geçen sene Meclis'te alınan kararla Türkiye'den ev alan yabancılar KDV'den muaf tutuldu ve onlara vatandaşlık verilmesine karar verildi. Bu satışları daha da artırdı. Bu ay da %130 gibi bir satışa ulaşıldı. Ekonomiye yabancılardan 6 milyar dolarlık yatırım demektir bu. Bugün yeni bir düzenlemeyle 250.000 dolara kadar da vatandaşlık verilecek. Özellikle Iraklı vatandaşların Türkiye'ye talebi var. Önümüzdeki yıl yabancılara satış 10 milyar dolara varacak. Bu sene sonu ise 6,5 milyar doları bulur. Ekonominin can damarıdır gayrimenkul sektörü." dedi.

Kaynak: ensonhaber