Emlak Bankası da Konut Kredisi Satacak

03/12/2018

Konut kredilerinin ikincil piyasada alınıp satılması son günlerin en çok konuşulan konusu haline geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bunun sektöre ilave kaynak üretme açısından önemli olduğunu söyledi. Kurum, “Biz de Emlak Bankası'nda böyle bir çalışma yürütüyoruz, ana sözleşmesinde var” dedi.

Konut satışları bu yıl da rekor kıracak gibi görünüyor. Açıklanan rakamlar konut iştahının sürdüğünü ve uygun ödeme koşulları sağlandığında konut alımının arttığını gösteriyor. Ancak konut kredisi faizlerinin çok yüksek olması ve bankaların kredi verirken yeni kaynak üretmede zorlanması tüm sektörlerleri olduğu gibi konut sektörünü de doğrudan etkiliyor. Son günlerde yeni kaynakların oluşturulması için yurt dışında sıkça uygulanan bir model konuşulur oldu. Bu da konut ve kamu yatırımları için kullandırılan kredilerin ikincil piyasada satılması. İlk uygulamanın da duyurusu yapıldı. 3 kamu ve 1 özel banka 3,5 milyar liralık Vadeye Dayalı Menkul Kıymet ihracı yapacak.

Emlak Bankası da Hazırlanıyor

Konuyla alakalı olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum açıklamalarda bulundu. Süleymaniye yenileme projesi temel atma töreninde konuşan Bakan Kurum konut kredilerinin yeniden satılmasının sisteme ilave kaynak üreteceğini söyledi. Kurum, “Bu konuyu Emlak Bankası'nın ana sözleşmesine de koyduk. Emlak Bankası'nda da banka alacaklarının ikincil piyasada paraya çevirilmesine yönelik bir düzenleme yapılıyor. Dolayısıyla biz de Emlak Bankası'nda inşallah bunu üreteceğiz. Bu manada sektör adına olumlu bir gelişme olacak” dedi.

QR Kod Dönemi

Qr kodlu tapu sistemi hakkında da bilgi veren Bakan Kurum, yeni dönemde tapuda tüm ayrıntıların TC kimlik numarası gibi görüneceğini kaydetti. Bu da sürekli artış eğilimi gösteren yabancı satışlarına olumlu yansıyacak. Geçmişte deniz kenarında ev aldığını zanneden yabancılar hayal kırıklıkları yaşamış ve bu durum olumsuz algıya neden olmuştu. Bakan Kurum artık QR kodu sayesinde takbist bilgi sistemi üzerinden uydu görüntüsü ile satın almak istenilen gayrimenkulün yerinde görülebileceğini söyledi. Kurum, “ Yine sistemden istenirse rota kısmıyla birlikte taşınmazın olduğu yere navigasyonla gidilebilecek” bilgisini verdi.

Kaynak: Yeni Şafak