Emlak Bankası Kentsel Dönüşümü Fonlayacak

06/05/2019

Emlak Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirterek kentsel dönüşüm çalışmalarını fonlayacaklarını belirtti.

2001 yılında tasfiye edilen Emlak Bankası, katılım bankacılığı unvanıyla BBDK onayı sonrası Şubat 2019 yılında yeniden faaliyet vermeye başladı. Özellikle gayrimenkul sektörüne yeni bir soluk getirmesi adına sektör açısından büyük önem taşıyan bu açılışın ardından Emlak Bankası, diğer faaliyetlerine de başladı.

Emlak Bankası Genel Müdürü Deniz Aksu, bankanın faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kısa vadede en önemli konunun kentsel dönüşüm olduğunu açıklayan Aksu, "Kentsel dönüşüm projeleri. Kentsel dönüşümün tüm türlerinin fonlanmasında aktif rol alacağız. Burada ifade edilen kentsel dönüşüm türlerini; imalat maliyetinin uygun hale getirilmesi, arsanın yeniden kazanımı, mevcut yapının tekrar kullanılması için yapılacak işlemler, depreme karşı dayanıklılık/mukavemet, yaşanabilir yeşil, akıllı şehirler şeklinde gruplandırdık" şeklinde konuştu.

5 Milyar TL Hedef

Fortune Turkey Dergisi'nin aktardığı habere göre, Emlak Bankası Katılım Bankası'nın hedeflerini anlatan Genel Müdür Aksu, hedeflerinin emlak sektörü ile finans sektörünün ilişkilerinde piyasa yapıcı rolü bulunan bir banka olmak olduğunu belirterek, "Bunun yanında, üretim ve ekonomik büyümenin en önemli ihtiyaçlarından biri de teknolojik imkânları olan tesisler ve nitelikli iş gücüdür. Üretim tesislerinin veya organize sanayi bölgelerinin inşa edilmesi inşaat sektörü için önemli olan bir diğer iş sahasıdır. Ekonomimiz için çok önemli bir yeri olan inşaat sektöründe, ithal edilen veya ithal girdi ile üretilen mallarda üretimi yurt içine ne kadar çekebilirsek o oranda önemli bir işi başarmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Bankası

İlk etapta 15 şubede yaklaşık 500 çalışan hedeflediklerini belirten Aksu, "Yeteri kadar şubeleşmemiz ve uygulayacağımız ürünlerin yaygınlaşmasını sağlayacak temel stratejilerimiz olacak. Türkiye’nin bankası olacağız" diye konuştu.

Kaynak: Yeni Emlak