Emlak Bankası Ne Zaman Konut Kredisi Kullandıracak?

27/06/2019

Emlak sektörünün ve konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşın büyük umutlarla beklediği Türkiye Emlak Katılım Bankası Şubat ayında bankacılık faaliyetlerine yeniden döndü. Emlak Bankası’nın konut finansmanı kullandırım şartları da belli oldu. Peki Emlak Bankası ne zaman konut kredisi kullandıracak.

Emlak Katılım Bankası Şubat ayında kurulduktan sonra Nisan ayında katılım hesaplarına uygulanan brüt kar payı oranlarını açıkladı. Gözler bankanın açıklayacağı konut finansmanı kar payı oranlarına çevrildi. Konut kredisi faiz oranları düşüş gösterse de halen yüksek seviyelerde seyrediyor. Vatandaş umutla Emlak Bankası’nın piyasa koşullarının altında uygulamaya başlaması tahmin edilen finansman maliyetlerini bekliyor.

KrediPazari.com’un Türkiye Emlak Bankası yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde bankadan, konut finansmanı kar payı oranlarının hesaplandığı ve kısa süre içinde duyurulacağı bildirilmişti. Fakat banka kurulmasının üstünden yaklaşık 4 ay geçmesine rağmen halen konut finansmanı kullandırımına başlamadı. Emlak sektörüne ilişkin projeler yapması ve tüketiciye düşük maliyetli konut kredisi sunması için yeniden faaliyete geçirilen Emlak Bankası’nın konut finansmanı kullandırım şartları ise şöyle;

Emlak Bankası Konut Finansmanı

Emlak Bankası katılım bankacılığı prensiplerine satın alınacak konutu banka tarafından satın alarak tüketiciye istediği vade üzerinden taksitlerle satacak. Banka azami olarak 120 aya kadar vade seçeneği sunacak. Konut değerinin %80’ine kadar finansman sağlayacak. Emlak Katılım Bankası Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) ve Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV) masraflarından muaf olarak konut kredisi kullandıracak.

Emlak Bankası Yabancıya Konut Finansmanı

Emlak Bankası yabancılara Türkiye’den konut almak istediklerinde TL, USD ya da Euro cinsinden finansman desteğinde bulunacak. Finansman tutarı azami olarak konut değerinin %50’sine kadar kullandırılacak. Yabancılara konut finansmanı kapsamında banka 10 yıla kadar vade süresi uygulayacak.

Kaynak: KrediPazarı