EmlakBank'tan Konut Maliyetlerini Yarı Yarıya Düşürecek Çalışma

11/07/2019

Şubat ayında faaliyete yeniden dönen EmlakBank dünyadaki uygulamaları inceleyerek konut maliyetlerini yarı yarıya düşürecek proje için çalışmalara başladı.

Yeni kurulun EmlakBank, ucuz konut için dünyadaki uygulamaları inceliyor. Bankanın ilk durağı ise Avrupa’da başarısı bilinen Polonya oldu. Emlak Bankası tarafından uygulanacak olan yeni model, konut fiyatlarını Türkiye’de %50 oranında etkileyen arsa maliyetlerini büyük ölçüde aşağı çekecek. Böylece ucuz arsa bulamadığı için uygun fiyata konut üretemeyen sektörün de önü açılacak. MESA’nın 50. yılı nedeniyle bir toplantı düzenleyen MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, “Emlak Katılım Bankası’ndan umutluyum. Emlak Bankası yönetiminin istatistik anlamında Avrupa’da çok doğru uygulamaları bulunan Polonya modelini değerlendirdiklerini biliyoruz. Eğer bu sistem Türkiye’de de hayata geçirilirse, bu problemlerin ortadan kalkacağını düşünüyorum. Gelişmelerin sektöre yenilik getirmesini bekliyoruz” dedi.

Arsa Maliyetleri Düşmeli

Boysanoğlu Emlak Bankası’nın Polanya’daki bu işi yapan bankaları incelediğini belirterek yeni modelle arsa sahibinin arsasını Emlak Bankası’na getireceğini ve bankanın bunu ihale edeceğini anlattı. Boysanoğlu “Sektörde sıkıntı yaratan iki ana konu var. Arsa fiyatları ve konut kredisi faiz oranları. Konutun bedelini belirleyen ilk faktör arsa bedelidir. Arsa maliyetleri %45-50’lerde, hatta bazı noktalarda %70’lere kadar çıkıyor. Oysa Avrupa’da arsa payı %25’i geçmez.

Türkiye’nin Konut İhtiyacı Karşılanır

Sosyal konutta yüzdelerin 10-15’i geçmemesi gerekir, aksi takdirde ihtiyaç sahibi konut alamaz. Biz de bu noktada arsa bedeli yüksek olduğu için konut ihtiyacı olan kesime yönelik proje üretemiyoruz. Eğer arsa konusu regüle edilebilir, fiyatlandırma da %10-15 civarına oturtulabilirse, bu konut fiyatlarına da olumlu yansır. Türkiye’nin konut ihtiyacı karşılanır” dedi.

Kaynak: Star