Emlakta fiyat çelişkisi

09/02/2010

Düşen konut fiyatlarına rağmen arsa fiyatları suni bir şekilde artış gösteriyor

ev_06Adana Ticaret Odası Gayrimenkul sektörü meclis üyesi Yasin Işık, 2009’u olumsuz bir bilançoyla kapatan gayrimenkul sektörünün, 2010’a da kötü bir başlangıç yaptığını, halen 3 yıl öncesinin fiyatlarıyla konut sattıklarını bildirdi.

Işık, yaptığı açıklamada, gayrimenkulün her dönemde önemli bir yatırım aracı olduğunu ancak, birkaç yıl önce suni bir şekilde arz-talep dengesini bozan konut yapımındaki artışın bugün sahibini bekleyen binlerce konutun müteahhitlerin elinde kalmasına yol açtığını belirtti.

Üç yıl öncesinin fiyatlarıyla daire sattıklarını belirten Işık, "Satış fiyatları maliyet sınırına hatta bazı bölgelerde maliyetin de altına kadar indi. Birçok meslektaşımız başka büyük şehirlere giderek, burada iş yapmanın yollarını aramaya başladı" dedi.

Işık, düşen konut fiyatlarına rağmen arsa fiyatlarının suni bir şekilde artış gösterdiğine dikkati çekerek, "Oysa müteahhitler olarak arsa fiyatlarındaki bu artışı konutlara yansıtamıyoruz. Sorunun çözümü ise yine belediyelere düşüyor" diye konuştu.

Yasin Işık, belediyenin daha önce imar verdiği Karaisalı yolu güneyi ve REAL alışveriş merkezinin kuzey bölgelerinin yoğunluğu 1,2 iken 2 katlı dubleks evler olarak değiştirildiğini belirterek, "Aslında bu bölgelerin 1,2 yoğunluklu arsa konumuna getirilmesi halinde kuzey Adana’nın kuzey batısında yeni binaların yapılması ile güvenlikli ve sosyal aktivitesi olan siteler, uydu kentler yapılabilir. Yoğunluğu 1,2 olmasını yeşil alanların daha fazla olması yönünde yeterli buluyoruz" dedi.

Fiyatlar üç yıl öncesine döndü

İnşaat sektörünün, ekonominin lokomotifi olduğunu, onlarca sektörü peşinden sürüklediğini belirten Işık, "Mevcut tabloda maliyetinin de altında konut satışının olmasına rağmen 2010’a umutla bakmak istiyoruz" diye konuştu.

Işık, dövizin sabit, konut kredilerinin düşük olması nedeniyle yoğun bir hareketliliğin beklenmesinin gayrimenkulde talep artışını beraberinde getireceğini düşündüklerini, bu nedenle iyi bir yıl geçeceğini umut ettiklerini bildirdi.

Konut satın almak isteyenlere önerilerde de bulunan Işık, "Fiyatların üç yıl öncesine döndüğü şu günler iyi değerlendirilmeli. Konut alırken, yapım yılları, deprem yönetmeliğine uygun olup, olmadıkları incelenmeli. Gerekirse yapı denetim firmalarından bilgi almalarında da fayda olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Milliyet