En Uygun Konut Kredisi Faiz Oranı Ne Kadar?

31/07/2019

Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrasında konut kredisi faiz oranlarında yaşanan düşüş hareketi hızlandı. Güncel olarak en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Konut kredisi faiz oranları Haziran ayının ikinci haftasında itibaren düşüşe başladı. Söz konusu dönemde en düşük %1.55 olan konut kredisi faiz oranları para politikası faiz indirimi sonrasında 8 puan daha geriledi.

Politika faiz indirimi sonrasında altı özel banka konut kredisi faiz oranlarını düşürürken henüz kamu bankaları faiz indirimi uygulamadı. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıklamasında kamu bankalarının da önümüzdeki hafta faiz indirimi uygulayacağını bildirdi.

En düşük konut kredisi faiz oranı güncel olarak %1.47 seviyesine geriledi. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması da %1.85 oldu. En yüksek tabela konut kredisi faizi ise %2.58 seviyesinde uygulanıyor.

En Uygun Konut Kredisi Hesaplama

En uygun konut kredisi faiz oranı üzerinden 150.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapılığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 2.650 TL oluyor. Kredinin anapara ve faiz ödemelerinin toplama ise 320.000 TL’ ye denk geliyor.

Kaynak: KrediPazarı