En Uygun Konut Kredisi Yapılandırma Faizi Ne Kadar?

21/04/2020

Bankalar konut kredisi için güncel kampanyalar kapsamında faiz oranlarını düşürürken yapılandırma faizleri sabit kalıyor. Güncel olarak en uygun yapılandırma faizi ne kadar?

Bankaların kredi faiz oranları 2018’in ikinci yarısı sonrasında yaşanan kur krizi ile hızla yükseldi. Söz konusu dönemde konut kredisi faiz oranları hemen her bankada %2’nin üstüne çıkarken birçok bankada %3’lerin bile üzerini gördü.

Faizlerin yüksek olduğu dönemde konut kredisi çekmek durumunda kalan vatandaşlar yüksek ödemelerle taksitlerine devam ederken yapılandırma kampanyası bekliyor. Geçtiğimiz yıllarda konut kredisinde en düşük faiz oranı olan %1.98 üzerinden kredi kullanan vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi için kamu bankaları kampanya düzenlese de oranlar tüketiciyi memnun etmiyor.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank 500.000 TL’ ye kadar olan konut kredileri için aylık %0.99 faiz oranı ile konut kredisi yapılandırma işlemi yapmaya devam ediyor. Fakat güncel faiz oranları sıfır konutta %0.79 ve ikinci el konutta %0.94 olarak uygulanıyor.

Özel bankalarda ise ikinci el konut için kredi faiz oranları %0.89’a kadar gerilemiş durumdayken tüketiciler yapılandırma faizlerinde yeni bir kampanya bekliyor.

Coronavirus salgınının ekonomide ve ödemelerde yarattığı zorluk karşısında pek çok kampanya sunan bankaların bu zor günlerde konut kredisi yapılandırma için de bir kampanya düzenleyip düzenlemeyeceği merakla bekleniyor.

Kaynak: KrediPazari