Enerji Tasarruflu Konutta Peşinat Yarıya Düşüyor

30/01/2019

Enerji Kimlik Belgesi bulunan konutlarda kredi kullandırma oranı yükseldi. Enerji tasarruflu konut alan vatandaşın peşinatı yarı yarıya düşecek.

Konut kredilerinde önemli bir düzenlemeye gidildi. Daire bazında %50 enerji tasarrufu sağlayan ısı yalıtımlı binalar için kredi oranında normal dairelere göre %10'a kadar artış gerçekleştirildi. Bu da 400 bin TL'lik bir dairede peşinatın 40 bin TL düşeceği anlamına geliyor. Türkiye’de 655 bin binanın Enerji Kimliği bulunuyor. Kimlikli binalarda yalıtım malzemelerinden kaynaklı enerji faturaları da %50'ye yakın düşüyor.

Uzun zamandır gündemde olan ve 2020 yılına kadar tüm binalar için zorunlu hale getirilmesi planlanan Enerji Kimlik Belgesi kapsamında çok önemli bir adım atıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu konut kredilerindeki kredi kullandırma oranlarında değişiklik yaptı. Son düzenlemeyle birlikte ısı yalıtımlı konutların satışında kullanılacak kredi oranları artırıldı.

Yüzde 90’a Çıktı

Enerji Kimlik Belgesi bulunan binaların sayısının arttırarak bu tarz konutların da alımını teşvik edecek olan uygulama kapsamında konut alımında %80 olan konut kredisi kullandırma oranı enerji kimlik belgesi bulunan; enerji performansı A sınıfı olan konutlar için %90'a, enerji performansı B sınıfı olan konutlar da ise %85'e çıkarıldı.

Peşinat Yarı Yarıya Düşüyor

Binalarda tüketilen enerjiyi yarı yarıya düşürerek enerji faturalarını da azaltan ısı yalıtımlı 400 bin TL'lik bir dairede düzenleme sonrası kullandırılacak kredi 360 bin TL'ye kadar çıkacak. Bu yalıtımsız bir daire için kullandırılan %80'lik oran baz alındığında 80 bin TL yerine 40 bin TL daha az bir birikimle yani 40 bin TL peşinatla ev alınabileceği anlamına geliyor.

SPK Yetkili Değerleme Şartı

Sınırlamaya konu krediler için teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesini yetkili değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması da zorunlu tutuldu.

Cari Açık Azalacak

Enerji ihtiyacının %75’inin ithalat yoluyla karşılandığı ve tüketilen toplam enerjinin %40’a yakınının kullanıldığı binalarda sağlanacak enerji verimliliğiyle cari açık da düşürülebilecek. Enerjiyi verimli kullanmaya yönelik ''Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı 2017-2023'' adıyla çok önemli bir de mevzuat bulunuyor.

Kaynak: Yeni Şafak