Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

26/07/2019

Yeni dönemin ses getiren ilk faiz toplantısının ardından gözler 31 Temmuz'daki Enflasyon Raporu toplantısına çevrildi. PPK metninde verilen enflasyon mesajları sonrası TCMB Başkanı Uysal'ın açıklayacağı enflasyon verileri Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faizleri açısından oldukça önemli olacak.

Piyasa, faiz politikalarını izlemek için önümüzdeki haftaki enflasyon raporunu beklemeye başladı. PPK metninde "güncel tahminlerin yılsonu itibarıyla enflasyonun Nisan Enflasyon Raporu'nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceği" ifadesi sonrası 31 Temmuz'da Ankara'da gerçekleştirilecek enflasyon raporunun önemi arttı.

TCMB başkanlığına kısa süre önce atanan Murat Uysal'ın gelecek hafta yıl sonu enflasyon tahminini %14.6'dan aşağı revize edeceğine yönelik net mesajı sonrası güncel tahmin piyasalarda yakından izlenmeye başladı.

Uysal göreve gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada para politikasında sıkılığın nominal değil reel faizle ölçüldüğü ve "makul reel getirinin korunduğu" bir çerçeve esas alacağının sinyalini vermişti.

Dünkü PPK'da da ileriye dönük mesajlarda "parasal sıkılığın düzeyi... enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir" söylemine yer verildi.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faizleri

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi ürünü ilk olarak Haziran ayında Mayıs ayı enflasyon oranı üzerinden hesaplanarak %1.75 olarak kullandırma başladı. Haziran enflasyonunda yaşanan düşüş ile Temmuz ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizleri %1.5’e düştü.

Enflasyon oranlarında yaşanması beklenen düşüşler ışığında faiz oranları da düşecek. Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faizlerinin ilerleyen aylarda %1.35’lere düşmesi tahmin ediliyor.

Kaynak: KrediPazarı