Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Faizleri Yükseldi

05/08/2019

Bankaların enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranları Temmuz ayı TÜFE’de yaşanan artışa bağlı olarak yükseldi. Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranları 7 puan arttı.

Yüksek olan konut kredisi faiz oranları dolayısı ile konut talebinini arttırmak ve uygun faiz oranları sunmak için Haziran ayında devreye giren enflasyon endeksli konut kredisi ürününde faizler bir ay düştükten sonra yeniden artışa geçti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ortak çalışması ile hazırlanan Temmuz ayı enflasyon oranları belli oldu. Enflasyon Temmuz ayında arttı. 12 aylık TÜFE ortalaması Temmuz ayında bir önceki aya göre %1,36, bir önceki yılın aynı ayına göre %16,65 arttı.

Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve DenizBank’ın kullandırdığı enflasyon endeksli konut kredisi faizleri TÜFE’de yaşanan artışa bağlı olarak %1.57’ye yükseldi.

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi Hesaplama

Ağustos ayında Enflasyon Endeksli Konut Kredisi konut kredisi için %1.57 faiz oranı ile 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 3.720 TL oluyor. Söz konusu ödemeler bir önceki ay 3.600 TL ödenirken TÜFE’de yaşanan artışla 120 TL arttı.

Kaynak: KrediPazarı