Evden Çıkmadan Konut ve Konut Kredisi Nasıl Alınır?

02/04/2020

Bankalar ve tapuda coronavirus önlemleri tüm hızıyla devam ediyor. 14.000’in üzerinde tüketici evden çıkmadan konut kredisi ve tapusunu online olarak aldı. Evden çıkmadan konut ve konut kredisi nasıl alınır?

Dünya genelinde pandemi alarmıyla yayılan coronavirus salgının tüm sektörleri etkiledi. Gayrimenkul sektörü ve bankalar ise risklerin önüne geçerek hizmet sunmaya devam etmek için yeni tedbirler sunuyor.

11 Mart itibariyle ilk vakanın görüldüğü ülkemizde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün aldığı önlemlerle 18 Marttan itibaren Web Tapu üzerinden konut alım ve satım işlemleri uygulanmaya başlandı.

Bankalarda müşterilerinin salgına karşı risklerini en aza indirmek için kredi kullanımı dahil pek çok işlemi online hale getirdi. Konut kredisi kullanmak isteyen tüketici birçok bankadan evinden çıkmadan mobil bankacılık veya telefon şubesi ile kredi başvurusunda bulunabiliyor. Dijital sistem üzerinden gelen sözleşmesini onaylayan tüketici şubeye gitmeden kredi kullanabiliyor.

Konutun krediye konut değerinin belirlenmesinde gayrimenkul değerleme firmalarından destek alan bankalar başvuru sonrasında birkaç gün konut değer tespitini bekledikten sonra gelen ekspertiz raporunun ardından tüketicinin kredisine onay vererek online olarak hesabına kredi aktarımını yapıyor.

Salgına karşı alınan önlemler kapsamında konut değerinin %80’ine kadar olan max kredi kullanabilme oranı %90’a çıktı. Tüketiciler konut değerinin sadece %10’u kadar peşinat vererek kalan kısmı için kredi kullanabiliyor. Bazı bankalar sıfır peşinat kampanyaları dahilinde kalan %10’luk pay için tüketiciye ihtiyaç kredisi sunurak peşinatsız kredi imkanı da sunuyor.

Tüketici bankaların ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün online hizmetler kapsamında salgın riskinin yüksek olduğu bu günlerde evinden çıkmadan konut kredisi ve konut alım hizmetini tamamlayabiliyor.

18 Mart itibariyle tapu işlemlerinin Web Tapu üzerinden de yapılmaya başlamasıyla vatandaşlar, evlerinden çıkmadan bugüne kadar 113.000 işlem yaptı. Bu süre içinde 29.748 konut, online olarak satıldı.14.110 vatandaş da bankalardan konut kredisi alarak Web Tapu üzerinden ev sahibi olurken, 12.483 vatandaş ise kredi için bankalara evini teminat gösterdi.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı olan %0.79 üzerinden 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri yaklaşık 2.600 TL, toplam geri ödemesi de 330.000 TL oluyor.

Kaynak: KrediPazari