Kredi Faizlerde Yakın Zamanda Ciddi Düşüş Bekliyoruz

06/02/2019

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu sabah gazetecilerle gerçekleştirdiği buluşmasında bankacılık sektörüne, Merkez Bankası'nın faiz kararına ve kredi faizlerine değinerek ‘‘Faizlerde yakın zamanda ciddi düşüşüş bekliyoruz’’ dedi.

Albayrak ‘‘Mart ayında gerçekleşecek seçimlere ilişkin seçim sonrası için çok daha umutlu olduklarını söyleyen Albayrak “2008 krizinden büyük ders çıkarıldı. Seçimden sonra icra ve yapısal olarak çok daha iyi durumda sahada olacağız.” dedi.

Büyüme dair sorun olmadığını hissettiren mesajlar veren Albayrak, 2019 için %2.3’lük büyüme hedefinin rahat tutturulacağını söyleyerek hedeflerde bir sapma olmadığını belirtti. Özellikle konuşmasının dikkat çeken noktalarından biri de IMF’e dair açıklamaları oldu. Türkiye’nin IMF’ye ihtiyacı olmadığını belirten Albayrak, “Rasyolar vs ortada. Ağustos, Eylül’de yoktu ki şimdi olsun. Türkiye ekonomisi güçlü altyapısı ile bu krizden daha güçlü çıkmıştır.” dedi.

Bakan Albayrak varlık fonu konusunda da gelişmelerin olacağını şu cümlelerle anlattı “Güçlü bir Genel Müdür var. Bilanço büyütme , kredibilite şeffaflık anlamında büyük yol kat edildi… Biri şubat ayında ikincisi de ikinci yarıda olmak üzere “ Financial Power House” olma iddiasını oraya koyacak iki büyük hamle olacak. Bekleyin görün.”

Albayrak'ın açıklamasında satır başları şu şekilde oldu.

“Fed’in aldığı son kararlar bizim için şanstır. Fed’in Aralık – Ocak ayında aldığı kararlar 2008 finansal krizinin tamamen bertaraf edildiği iddiasını çürütmüştür.”

“Türkiye’nin finansal likiditeden aldığı pay aslında çok düşüktür. Özellikle son dönemlerde bu oran iyice küçülmüştür. Bu yüzden bizdeki fiyatların cazibesi de ortaya çıkınca bizim için artık yön aşağıya değil yukarıyadır.”

“İçeride üreten, ihracata dayalı istihdam odaklı bir büyüme istiyoruz. Turizm ve ihracat iki önemli kaynağımız.”

“Ocak ayındaki gıda terörü etkisini hesaplatmak lazım… Son 20 yılın en yüksek artışı var.”

“Reel sektörü yakından takip ediyoruz. Bankalar BDDK’nın koordinasyonunda güçlendi ve krizden daha rahat çıktı. Yıl sonuna kadar 20 milyar dolar yapılandırma gerçekleşti. Bu sürece destek olması için sermaye artırımı yapıldı.”

Bankacılık Sektörünü Yakından Takip Ediyoruz

“Bankacılık sektörünü yakından takip ediyoruz. Türkiye’de bir trend var şimdi. Kim ne derse desin BDDK’nın ağustos’taki bankacılık sektörü ile ilgili kısıtlamaları kaldırmasına rağmen sektör güçlü bir sermaye yeterliliğine sahip. Bankacılık için akut bir çözüm gerekmiyor. Bankacılık sektörü hızlı bir geri dönüşe hazırlanıyor. Kendi bilançolarını yöneterek 2019’u da yönetecekler.”

“Faizler düşmesine rağmen bankaların kredi portföyü artmıyor. Bu konuyu yakından takip ediyoruz. Mart’tan itibaren normalleşmesini bekliyoruz.”

“Türbülans dönemleri aslında herkes için test sürecidir. Bankalar son 6 ayda büyük oranda bu testten geçti. Ancak düşen kredi maliyetlerine rağmen neden kredi portföyü artmıyor, biz de merak içindeyiz. Bu konuda bankalar şimdilik geçer not alamadılar.”

“Eğer kredi verme konusunda bir şeyden çekiniyorlarsa bize anlatsınlar biz de öğrenelim. BDDK her bankayı yakından takip ediyor. Varsa bankaların kredi verme konusunda bir sıkıntısı öğrenir ve çözeriz. Yok başka sıkıntı varsa siyasi vs o zaman da o bankalar kendi bilir. Sonuçta bankacılık sektörü birilerinin parasını topla üzerine otur yeri değil. Aldıkları lisans o amaçlı değil.”

Faiz İndirimleri Devam Edecek

“Halka açık şirketlerin ( bankaların vs) bilançolarını ve maliyede performanslarını biz de takip ediyoruz. Ayrıca bakanlık olarak halk nezdinde bankaların itibarı konusunda biz de anket yapıyoruz. Ve sonuçlarını analiz ediyoruz.”

“Faizlerde iyileşme beklenenden de daha iyi durumda. Büyük bankaların kredi maliyetlerinde son 3 ayda 10 puandan daha fazla iyileşme var. Mevduatlarda da % 18-19’lara düşüyoruz. Devam edecek mi? Evet.. CDS, 10 yıllık tahvil faizi % 14’lerin altına indi.”

TCMB Bağımsızdır

“TCMB ‘den beklentim şudur budur yok. Herkes işini yapsın. Biz mali politikaları iyi yöneteceğiz. TCMB’nin elindeki data seti ve bağımsız yapısı göz önünde bulundurulmalı… Herkes konuşuyor bu konuda. Bir konsensus yok. Makro ve mikro gelişmeler TCMB’yi etkileyecektir.”

“Ekonominin farklı risklere maruz kaldığı bu dönemlerde farklı cevaplar vermeniz lazım. Vergi indirimleri çok işe yaradı. Hem enflasyon hem de iç talep konusunda… 2019’da kapsamlı vergi reformu için çalışıyoruz. Optimum vergilendirme , küresel rekabet göz önünde bulundurulmalı ve ona göre bir vergi reformu yapılmalı.”

“Teşvikler ve destekler konusunda çok ciddiyiz. TOBB ziyaretinde açıkça ifade ettik. Türbülansın yaşandığı bu dönemde Türkiye’nin bu işten çok sarsıntı alamadan çıkmasını sağlamak… İşsizlik konusunda kötü bir resim beklemiyoruz.”

Kaynak: Para Analiz