Faizsiz Konut Kredisine Kontrol Geliyor

14/02/2019

Faizsiz konut kredisi sistemi sistem hızla büyüyor. Sistemin kontrolü için Hazine ve BDDK devreye girecek. Geçen yıl ayda 10 bin, toplamda ise 120 bin konut faizsiz konut sistemi ile satıldı.

Yükselen konut kredi faizleri sonrası konut almak isteyen vatandaşların bir kısmı tasarrufa dayalı faizsiz sisteme kaydı. Geçen yıl ayda 10 bin, toplamda ise 120 bin konutun bu şekilde satıldığı ifade ediliyor.

Faizsiz yöntemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı %2.5'e dayandı. Bu oranın 2019'da %5'e çıkacağı söyleniyor. Aynı şekilde 250 milyon TL olan aylık teslimat rakamının 2019’da aylık 350- 400 milyon TL'leri bulması bekleniyor. Sistem Türkiye genelinde yaygınlaşırken, şirketlerin güvenilirliği daha da önemli olmaya başladı. Edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimler başlattı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği ifade ediliyor.

Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları son dönemde yıllık %50 ila 70 artıyor. Hızla büyüyen sektörde Eminevim, Birevim, Fuzulev, Finansevim'im gibi 4 büyük oyuncu pazarı domine ederken, Konya merkezli Hedefevim ve henüz İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni oyuncular da bu pazardan pay almak için yerlerini aldılar.

20 yılı bulan ödeme imkanlarının sunulduğu sisteme en büyük talebin %35 ile İstanbul'dan geldiği aktarılıyor. Ayrıca Anadolu'da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışı öne çıkıyor.

Faiz Oranlarının Yüksek Olması Sistemi Büyüttü

Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi hakkında açıklamalar yapan Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, son yıllarda sistemin ciddi artış kaydettiğini dile getirdi. "Bunun sebebi en başta konut kredi faiz oranlarının yüksekliği. İkinci sebebi ev fiyatlarının yükselmesi" diyen Akbal, "Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi tamamen kişinin bütçesine göre plan çiziyor. Bu sebeple örneğin bize ev almak için yılda 25 bin kişi başvuruyor ve alacağı evin finansmanını oluşturuyor. Markalı konut üreticileri yılda 2 bin konut satınca sektör lideri oluyor. Biz bu rakamı 1 ayda gerçekleştiriyoruz" yorumunu yaptı.

Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi de sektörde yaşanan hızlı büyümeye dikkat çekerek sektörün ortalama %50 - 70 arasında büyüme gösterdiğini söyledi. Çiftçi, Birevim özelinde geride bıraktıkları yıllara baktıklarında %100' ün üzerinde büyüme gösterdiklerini kaydetti. Sektörü yapılan satışlar ve teslimatlar şeklinde iki şekilde değerlendiren Çiftçi, "2018 yılında aylık ortalama 10 bin civarı yeni satış sözleşmesi yapılıyor. Bu da yıllık 120 bin civarı satış anlamına gelir. 2018 yılında aylık ortalama 3 bin civarında adet teslimat gerçekleştirildi. Bu da yılda 35 binin üzerinde teslimat yapıldığını gösterir. Böylece sektörün toplam satışlardaki payı 2018 yılında %2.5 seviyelerindeyken 2019 da %5 olmasını bekliyoruz" dedi.

Kaynak: KrediPazarı