Fitch Merkez Bankası’nın Olası Faiz İndirimini Değerlendirdi

09/07/2019

Fitch Ratings Kredi Analisti Liddell, faiz indiriminde döviz riskine dikkat çekerek ‘‘Faiz oranları aşağı çekilmesi potansiyel olarak büyümeyi teşvik edecektir. Faiz oranları çok hızlı bir şekilde aşağı gelecek olursa bu döviz oranı için risk yaratacaktır” dedi.

Fitch Ratings Kredi Analisti Lindsey Liddell, Bloomberg HT’deki Fokus programında Güzem Yılmaz Ertem’e konuk olarak Türk Bankacılık Sistemi ve TCMB’nin olası faiz indirimine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Liddell, Fitch’in raporunda Türkiye’deki ve Latin Amerika’daki bankaların en hassas olanlar olduğu belirterek Türk bankalarının negatif görünüme sahip olduğunu söyledi.

Analist, “Türkiye’deki bankaların çoğunluğu negatif görünüme sahip. Bu da bankaların kredi portföyündeki baskıyı yansıtıyor. Zayıf Türk Lirası ve Dövizde oynaklık var. Bunlar zaten bankaların varlık kalitesine baskı uyguluyor. Bankaların son sermayelerine baktığımızda da risk oluşturduğunu söyleyebilirim” dedi.

Merkez Bankası Başkanı'nın değişmesinin bankacılık sistemine olan etkilerini de değerlendiren Liddell, “Faiz oranları aşağı gelecek olursa varlık kalitesi açısından destekleyici olacaktır. Aynı zamanda potansiyel olarak büyümeyi teşvik edecektir. Faiz oranları çok hızlı bir şekilde aşağı gelecek olursa bu döviz oranı için risk yaratacaktır” dedi.

Liddell'in konuşmasında öne çıkan diğer detaylar şöyle;

“Ekonomik büyüme bankaların varlık kalitesini ve iç hacmini destekler. Ancak Türkiye için ekonomik büyüme ne kadar güçlü devam edebilir sorusu sorulmalı. Türkiye bankacılık sektöründe gördüğümüz şey; kredi büyümesi 2018 yılı düşünüldüğü zaman keskin bir şekilde düştü ve 2019 yılında baskılanmaya devam etti. Kamu bankaların kredi büyümesinin ana destekçisi olduklarını bu yılın ilk çeyreğinde gördük. Türkiye’de genel anlamda 2019 yılı için bankacılık sektöründeki büyümenin etkisiz olacağını düşünüyoruz"

Kaynak: Bloomberght