Gayrimenkul Sektörü Balon Görünümü Veriyor

23/10/2014

Starwood Capital Group Kıdemli Direktörü Chris Graham, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir konferansta; “Gayrimenkul piyasasında bugün geniş tabanlı bir balon olduğunu ve önümüzdeki bir iki yıl içinde de olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Fortune Kıdemli Editörü Stephen Gandel, yatırım efsanesi Warren Buffett’ın bu ay başında bir konferansta yaptığı gayrimenkul yorumunun çok da etkileyici olmadığını söyledi.

Berkshire Hathaway CEO'su yükselen faiz oranları ve dolardaki değer kaybından korunmak için 30 yıllık sabit konut kredisi alternatifini düşünmelerini söylemişti. Gandel, Buffett’ın vardığı yargıya karşı çıkarak; "Sahibi olmayacağını bir ev için borç ödemezsin. Zaten banka da bu kadar büyük bir parayı başka türlü kullanmana izin vermez. Ayrıca dolardaki değer düşmesi karşısında en iyi seçeneğin gayrimenkul yatırımı olacağını gösteren net bir delil de yok” dedi.

Stephen Gandel; “Eğer yükselen kira ödemeleri karşısında sabit mortgage ödemelerinden fayda elde edecekseniz,  hisse senedi portföyünüzdeki fazladan büyüme kiralamadaki enflasyondan kaybettiğinizden fazla olmalıdır” dedi.

"Bir şirketiniz varda enflasyon konusunda endişe ediyorsunuz demektir. Ama bir ev satın almak sizin daha fazla güvende hissetmenizi sağlamaz” diye ekledi.

Sektör Balon Görünümü Veriyor

"İş gayrimenkul satın almaya gelince, Omaha Kahini’nin kristal küresi biraz bulanık" diyen Gandel, ünlü yatırımcıya "bildiğin işi yap' diye seslendi.

Bu arada birçok gayrimenkul profesyoneli sektörün yine bir balon görünümü verdiğine işaret ediyor. Starwood Capital Group Kıdemli Direktörü Chris Graham, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen bir konferansta; “Gayrimenkul piyasasında bugün geniş tabanlı bir balon olduğunu ve önümüzdeki bir iki yıl içinde de olacağını düşünmüyoruz” dedi.

Kaynak: Borsa Gündem