Gayrimenkul Sektörü İnternet Çağına Uyum Sağlıyor

21/05/2019

Gayrimenkulde artık internet çağına girildiğini söyleyen Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Gayrimenkule ilişkin araştırmalar artık internet üzerinden başlıyor ve bu aramaların %77’si mobil üzerinden gerçekleşiyor.” dedi.

Gayrimenkul edinimlerinde kuşaklar arası yaşanan farklılıklar hem üreticileri hem de pazarlama faaliyetlerindeki emlak işletmelerini yeni arayışlara yönlendiriyor. Gayrimenkul pazarlama yöntemleri de internet çağının kolaylığı ve Y kuşağının isteklerine yöneliyor.

İnsanlar konut ve konut kredisi ihtiyaçlarını internet üzerinden mobil cihazlarının olduğu her yerden her an araştırabiliyor. Hatta mobil telefon üzerinden para transferi yaparak konut alımı yapmak ve tek başvuru ile internetten en uygun konut kredisi fırsatlarına ulaşmak mümkün.

Konuya ilişkin değerlendirmeler yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Değişen kuşakların etkisi ile yeni pazarlama ve satış modelleri geliştirmek gerekiyor. Gayrimenkule ilişkin araştırmalar artık internet üzerinden başlıyor ve bu aramaların %77’si mobil üzerinden gerçekleşiyor. GYODER raporuna göre X kuşağı için gayrimenkul önemli bir ihtiyaç iken, Y kuşağında özgürlükçü bir yaklaşım söz konusu. Hatta Z kuşağında ise mülkiyet kavramı oldukça zayıflıyor” diye konuştu.

Yaşam Alanları Küçülüyor

Özelmacıklı “TÜİK İstatistiklerle Aile sonuçlarına göre hanehalkı büyüklüğü azalma eğilimi göstererek 3,4 kişi oldu. Tek kişilik hanehalklarının oranının ise 2014 yılında yüzde 13,9 iken 2018 yılında yüzde 16,1'e yükseldiği görüldü. Bu durum bizlerin gayrimenkul pazarlamasında küçük dairelerin müşteri potansiyelinin artacağını, kira gelirlerinde küçük dairelerin daha avantajlı hale geleceğini gösteriyor. Hanehalkı sayısının küçülmesi nedeniyle daire m2’lerinde ve yaşam alanlarında küçülmeler yaşanıyor” diye konuştu.

Y Kuşağının Dikkatini Çekmeye Çalışıyoruz

Gayrimenkul alım ve satım işlemlerinde emlak danışmanlarının müşteriler için riski azalttığını söyleyen Özelmacıklı, “Profesyonel emlak danışmanları müşterilerin ihtiyaç ve isteklerine uygun olarak hukuki, mali ve teknik konularda doğru olarak yönlendiriyor. Bu noktada markalara, emlak işletmelerine ve danışmanlara ilişkin yorumlar ve görüşler daha ön plana çıkıyor. Bizler de 360 derece sanal turlar, karar destek sistemleri ve dijital pazarlama gibi ürünleri kullanarak Y kuşağının dikkatini çekmeye çalışıyoruz” dedi.

Kaynak: KrediPazarı