Gazilere Faizsiz Konut Kredisinden Yararlanma Hakkı

31/10/2016

Muharip gazilerimiz faizsiz konut kredisinden yararlanabilmeli ve engelli aylıkları kesilmemeli

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, 1005 sayılı Kanun’a göre, muharip gazilerimizden sosyal güvencesi olmayanlara net asgari ücret, sosyal güvencesi olanlara 6503 gösterge rakamı üzerinden aylık bağlandığını, buna göre bir muharip gaziye 630 TL, diğerine 1.366 TL düzeyinde farklı şeref aylığı ödendiğini belirtti. Kalaycı, muharip gazilerimize şeref aylığı ödenmesinde aylık bağlama gerekçesi olan “vatana hizmet” kriteri dışında bir kriterin esas alınması suretiyle şeref kriterinin farklılaştırılmasının kabul edilemez olduğunu sözlerine ekledi.

Muharip gazilerimiz, AKP Hükûmetinin kendilerini âdeta az şerefli, çok şerefli gibi bir ayrıma tabi tuttuğundan şikâyet etmektedir. Muharip gazilerimizin çoğuna Devlet Övünç Madalyası verilmemiştir. Kore gazilerine Kore hükûmeti tarafından madalya verilmiş, ancak ülkemizce verilmemiştir. Kıbrıs gazilerinden madalya ücreti alınmaktadır. ” dedi.

Gazilere Faizsiz Konut Kredisinden Yararlanma Hakkı

Kalaycı ayrıca, “Muharip gaziler faizsiz konut kredisinden ve diğer bazı haklardan yararlanamamaktadır. Muharip gazilerimizin gelir ve iş durumuna bakılmaksızın hepsine, aynı tutarda şeref aylığı bağlanmalı, kendilerinden madalya için para istenmesi ayıbı ortadan kaldırılmalı ve tümüne onurla ve gururla taşıyacakları madalyaları verilmelidir. Muharip gazilerimiz de faizsiz konut kredisinden yararlanabilmeli ve engelli aylıkları kesilmemelidir.” diyerek yetkililere seslendi.

Kaynak: İnşaat Gündemi