Gram Altın Tarihi Rekorunu Yeniledi

24/04/2020

Ons altın fiyatlarının haber akışı ile yükselmesi sonucu yurt içinde gram altın fiyatları bir tarihi rekor daha tazeledi. Gram altın son saatlerde 389 TL seviyesinde seyrediyor.

Hafta içinde 1,660$ seviyesine gerileyen ons altın, ABD Başkanı Trump’ın hem İran’a dair açıklamaları hem yeni teşvik paketinin onaylanması hem de coronavirus ilacının istenen etkiyi göstermemesi ile tekrar yükselişe geçti.

2020 başında ABD’nin İran’ı tehdit etmesi ve İran’ın da karşılık vermesi ile 1,612$ seviyesine çıkarak 6 yılın zirvesini gören altın, Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan coronavirus salgınıyla yükselişini hızlandırdı.

Mart ayında koronavirüsün ABD’de çok büyük oranda artması ve ekonomik faaliyetlerin de durması ile altın ataklarını hızlandırırken Fed’in faiz indirimi ve varlık alımı ile finans piyasalarındaki satışları dizginleme çabasıyla 1,700$ üzerine çıktı.

Son haftalarda 1,700$ üzeri atak yapmasının ardından her geri geri çekilmeden sonra yeniden yükseliş yaşayan altın, bu hafta ise 1,660$ seviyesinden tekrar 1,738$ seviyesine çıktı.

Ons tarafındaki hareketlilik ile rekor tazelemeye devam eden gram altın ise, bu hafta hem USD/TRY kurunun 7,0 seviyesine çıkması hem onsun yeniden 1,700$ seviyesini aşması ile 385 TL üzerindeki hareketini korudu. Dün yurt içi piyasaların kapalı olmasına karşın onstaki hareketle 387 TL’ye çıkan gram, bugün 389 TL üzerine çıkarak tarihi zirveyi yeniledi. Gram fiyatında 400 TL önemli direnç olarak izleniyor, ancak sürekli rekor tazelenmesi de geri çekilmelerdeki destek seviyelerini yukarı taşıyor. Gram fiyatında geçen hafta görülen kısa vadede 370 TL en yakın destek olarak izleniyor.

Kaynak: KrediPazari