HalkBank İlk Çeyrekte Kredi Kullandırımını Yüzde 8 Arttırdı

14/05/2019

HalkBank 2019 ilk çeyrek bilançosu belli oldu. Halkbank yılın ilk çeyreğinde toplam kredilerini 2018 yıl sonuna göre %8 oranında artırarak 369,6 milyar TL’ye yükseltti.

Halkbank'ın aktif büyüklüğü, 2019 yılı ilk çeyrek sonuçlarına göre %7,6 yükselerek 407 milyar TL’ye ulaştı.

KOBİ kredilerini de içeren nakdi ticari kredileri aynı dönemde %10,7 artışla 236,4 milyar TL’ye yükselen Halkbank, KOBİ kredileri alanındaki pazar payını da %17,3’e taşıdı. Aynı dönemde toplam mevduatı %8,4 artışla 269,7 milyar TL’ye ulaşan bankanın aktif büyüklüğü ise %7,6 yükselerek 407 milyar TL’ye ulaştı.

Nakdi kredileri içinde KOBİ kredilerinin payı %41 olarak gerçekleşen banka, bu alandaki pazar payını %17,3’e taşıdı. Toplam mevduatı aynı dönemde %8,4 arttı.

Yılın ilk çeyreğinde Eskişehir, Gaziantep, Denizli ve Adana'daki Üreten Türkiye Buluşmaları’nda 3.000 dolayında esnaf, KOBİ’ler ve sanayiciler ile bir araya geldiklerini ve müşterileriyle birebir temas halinde olmayı sürdürdüklerini belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şunları söyledi:

“Bankacılık sektörü; uluslararası gelişmeleri yakından takip eden ve piyasa ihtiyaçlarına yönelik etkin çözümler üreten ekonomi yönetimimizin öncülüğünde yılın ilk çeyreğini başarıyla geride bırakmıştır. Kredi Garanti Fonu kefaletiyle hayata geçen KOBİ Değer Kredisi - 1 ve 2 paketleri başta olmak üzere, hayata geçen her yeni ürün özel sektöre güç vermiştir. Yurtiçindeki likidite ihtiyacının karşılanması noktasında, Bankamız da yoğun gayret göstermiş, finansman ihtiyacı duyan müşterilerimiz yeni ürünlerimizden uygun koşullarda yararlanmaya devam etmiştir.”

Esnafa ve Sanatkarlara Kesintisiz Destek

Halkbank’ın bankacılık faaliyetleri açısından büyük önem taşıyan esnaf ve sanatkârlara sunduğu kesintisiz desteği sürdürdüğünü belirten Arslan şunları söyledi:

“Yılın geride kalan bölümünde esnaf kredilerine yine öncelik verdik, yıl sonuna kadar esnaf ve sanatkâra 22 milyar TL kredi kullandırma hedefimiz doğrultusunda başarılı çalışmalar yürüttük. Bu doğrultuda 2019 yılı ilk 3 aylık dönemde 120.000 esnaf ve sanatkâra 11,6 milyar TL kredi kullandırarak esnaf kredileri bakiyemizi 39,4 milyar TL’ye, kredi bakiyesi bulunan esnaf ve sanatkâr sayımızı 542.000’e yükselttik. Esnafımız kredi ihtiyacı duyduğu zaman ilk adresinin Halkbank olduğunu biliyor. Yurt genelinde 19.000 Halkbanklı bu güvene layık olmak için çalışıyor.”

İç piyasadaki canlılığın korunmasına büyük destek verdikleri bu süreçte, artan turizm ve ihracat gelirlerinin de piyasa aktörlerine güven verdiğini belirten Arslan şunları söyledi:

“Yılın ilk çeyreğinde özel sektörün nakit akışını düzenlemeye yönelik önemli tedbirlerin hızla olumlu sonuç vermeye başladığını hep birlikte gördük. Ekonomik reformların etkilerini daha yakından hissetmeye başlayacağımız yılın ikinci yarısında da özel sektörün yanında olacağız. Kaynak çeşitliliğimizi artıracak önemli çalışmalar yürüttüğümüz bu dönemde de müşterilerimize destek olmayı sürdüreceğiz.”

Kaynak: KrediPazarı