Haziran Ayında Kira Artışı Ne Kadar Olacak?

03/06/2019

Mayıs ayı TÜFE rakamlarına bağlı olarak 2019 Haziran ayında kira sözleşmesi yenileyen vatandaşın en yüksek kira artış oranı belli oldu. Sözleşme yenileyen vatandaşın kirası en fazla %19.91 artabilecek.

Yeni Ekonomik Program (YEP) kapsamında belirtildiği gibi ÜFE yerine TÜFE oranlarının alınmasına dair Resmi Gazete kararı ardından 2019 Haziran ayı kira hesaplama 12 aylık TÜFE ortalaması temel alınarak hesaplanıyor. Bu değişiklik yaşanmasaydı kira fiyatları ÜFE’ye bağlı olarak %32,85 artabilecekti.

Konut sahibi ile kiracı arasındaki zam oranı karşılıklı anlaşma ile belirlenmekle beraber yasa ile üst sınır zorunluluğu bulunuyor. Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı olarak 12 aylık TÜFE ortalaması uygulanıyor.

Bu sınır en üst sınır olarak uygulanmakta olup bu sınırı aşmamak kaydı ile ev sahibi ile kiracı daha alt bir rakamda uzlaşarak da kira zammı uygulama hakkına sahip. 2019 Mayıs ayında TÜFE rakamlarına bağlı olarak yapılabilecek en yüksek zam oranı %19.91 olabiliyor.

Borçlar Kanunu kapsamında kira zam oranı üst sınırı güncel TÜFE rakamlarına bağlı olarak 2019 Nisan ayında 1000 TL kira öderken sözleşme yenileyen vatandaşın kira zammı en fazla 1.199 TL olabiliyor.

Kaynak: KrediPazarı