Konut Kredisi Erken Ödeme Ücreti Tüketiciye İade Edildi

12/03/2012

Takvim gazetesinin haberine göre konut kredisi borcunu vadesinden önce kapatan tüketici, bankanın, 'ödeme planı değişiklik ücreti' ve 'erken ödeme ücreti' adı altında aldığı paranın iadesi için açtığı davayı kazandı.

Takvim gazetesinin haberine göre konut kredisi borcunu vadesinden önce kapatan tüketici, bankanın, 'ödeme planı değişiklik ücreti' ve 'erken ödeme ücreti' adı altında aldığı paranın iadesi için açtığı davayı kazandı. Konya 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ereğli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'nin 'konut kredisi borcunu erken ödediği için tüketiciden alınan 871 TL tutarındaki erken kapama ücretinin müşteriye iadesi' yönündeki kararını haklı buldu.

Haksız Şart Tüketici için Bağlayıcı Değildir

Mahkemenin verdiği kararda "Tek taraflı olarak sözleşmeye konulan, tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir" açıklaması yapıldı. Ankara Tüketici Mahkemesi de, benzeri bir davada vatandaşın konut kredisini yeniden yapılandırmada ödediği bin 930 liranın iade edilmesine karar verdi.

Ayda 43 bin Kişi Konut Kredisi Kullanıyor

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre; ayda 43 bin kişi konut kredisi kullanırken, 30 bini ise borcunu kapatıyor. Aylık kullandırılan kredi tutarı 3 milyar liraya ulaşırken, kapanan ve ödenen konut kredisi taksitleri tutarı da 1.5 milyar lirayı buluyor.

Kaynak: Takvim