İller Bankası Kentsel Dönüşüm Kredilerine Faiz Desteği Sağlayacak

08/03/2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 5 yılda 1,5 milyon konut dönüştüreceklerini, İller Bankası'nın kentsel dönüşüme 4 milyar liralık faiz desteği için kaynak sağlayacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapacaklarını belirtti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre Bakan Kurum, "Bakanlığımıza bağlı İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle de belediyelerimize tam 4 milyar lira kaynak vermek suretiyle yüzde 50'ye kadar kredilerimizde faiz desteği vererek yine kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız. Kentsel dönüşüm bu manada çok önemli bir süreç ve bu süreci de biz gerçekten kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz." diye konuştu.

Kurum, Beykoz Tokatköy Mahallesi'nde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, son 16 yılda çevre ve şehircilik alanında İstanbul'a 92 milyar liralık yatırım yaptıklarını vurgulayarak, 20 milyar liralık yatırımın da devam ettiğini söyledi.

Bu dönemde İstanbul'a yapılacak kamu ve özel sektör yatırımlarının da önünü açtıklarının altını çizen Kurum, "Tam 137 milyar liralık da ÇED raporlarına onay vermek suretiyle hem yatırım hem de istihdamın önünü açtık. Kentsel dönüşümün ivmesini artırmak adına 81 il valiliğimize kapsamlı bir genelge gönderdik. Bu noktada valiliklerimiz tüm şehir genelinde riskli alanlardan başlamak suretiyle dönüşümü hızlandıracaklar." dedi.

Kredilere Faiz Desteği Verilecek

Bakan Kurum, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yılda 300 bin konutu dönüştüreceklerini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Önümüzdeki 5 yıllık süreçte tam 1,5 milyon konutun dönüşümünü yapmış olacağız. Bakanlığımıza bağlı İller Bankası Genel Müdürlüğümüz eliyle de belediyelerimize tam 4 milyar lira kaynak vermek suretiyle %50'ye kadar kredilerimizde faiz desteği vererek yine kentsel dönüşümün hızlandırılmasına katkı sağlayacağız. Kentsel dönüşüm bu manada çok önemli bir süreç ve bu süreci de biz gerçekten kararlı bir şekilde yürütmek istiyoruz. Bütün planımız, önümüzdeki 20 yılda kentsel dönüşümle alakalı yenilenmesi gereken 6,7 milyon konutumuzun dönüşümünü sağlamak. Kentsel dönüşümü parsel veya bina bazında değil, tamamen il, ilçe, ada bazında yapacağız. Şehri parçalarına ayıran anlayışla değil, yine bir bütün olarak yani bir ada içerisindeki anlayışla yapacağız. Bunu da güçlü bir şekilde yürütebilmek adına İstanbul'da hem Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız hem de Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütüyoruz."

İstanbul'da bin 442 hektar riskli alan ilan ettiklerini, 65 hektarlık alan için de çalışmaların sürdüğünü belirten Kurum, toplamda 34 bin 590 hektar büyüklüğünde 20 rezerv yapı alanı olduğunu ifade etti.

65 bin 700 riskli yapı tespiti yaptıklarını, bunlardan 245 bin konutun yıkımını tamamladıklarını açıklayan Kurum, "Kentsel dönüşümle ilgili bir seferberlik başlattık. Bu seferberliğin en önemli bölgelerinden birisi de Beykoz'dur. Bu manada Beykoz bizim için çok kıymetlidir.

49 Milyarlık Yatırım

Bakanlığımıza bağlı TOKİ eliyle de İstanbul'umuza 314 şantiyede 158 bin konut, 52 kapasiteli stadyum, engelsiz yaşam merkezleri, 8 hastane, kamu hizmet binası, okullar, kütüphaneler, pansiyonlar, sağlık ocakları gibi birçok uygulamaları da başlattık. Bu uygulamaların yatırım bedeli 49 milyar lira." açıklamasında bulundu.

Kaynak: Emlak Kulisi