İmar Affı Gelirlerleri Yarım Milyara Ulaştı

12/07/2018

8 Haziran tarihinde başlatılan imar barışı tüm hızı ile devam ediyor. Yurt genelinde başvurular kabul edilmeye devam ederken imar barışı kapsamında devletin kasasına şu ana kadar 474 Milyon TL girdi.

İmar barışı kapsamında e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru kayıtları alınmaya devam ediliyor. Başvuruda bulunan kişiler ikinci aşamada yapı kayıt belgesi ücreti ödüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre şimdiye kadar imar barışından bakanlık kasasına 474 milyon TL girişi sağlandı. Toplanan paralar kentsel dönüşüm kredisi olarak belediyelere verilecek.

İmar Affı Kapsamında Başvurular 3 Milyona Ulaştı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı verilerini kamuoyu ile paylaşmaya devam ediyor. Açıklanan verilere göre imar barışı kapsamında şimdiye kadar e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişilerin sayıları 2 milyon sınırını aşarak 2 milyon 297 bin oldu.

Başvuruda bulunan kişiler arasından yapı kayıt belgesi ücretini ödeyerek bu belgeyi alan kişi sayısı ise 100 bin sınırına yaklaşarak ve 97 bin 693 oldu. Bu kişilerden toplanan imar affı / imar barışı ücreti ise 474 milyon lira olarak kayıtlara geçti.

İmar Affı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Haziran 2018 tarihinde başlatılan imar barışı kampanyası için son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olarak uygulanacak. İmar affı son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 tarihinde sona erecek ancak başvuruda bulunan yani yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran kişiler için ödemeler 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek.

İmar Affı Yapı Kayıt Belgesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? İmar barışı başvuruları e devlet üzerinden yapılıyor. E devlet şifresi ile sisteme girdikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlğı üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurma linkini tıklayarak işlem yapılabiliyor.

Kaynak: emlak 365