İmar Barışı Başvurularında Son Durum

14/03/2019

Milyonlarca konutun imar ve iskan sorunu çözmek adına başlatılan imar barışına başvurular devam ediyor. İmar barışına 10 milyon başvuru geldi bu kapsamda 17 buçuk milyar bedel yatırıldı.

İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşların imar sorununun çözülmesi hedefleniyor. Yaklaşık olarak 15 milyon kaçak ve ruhsatsız yapının kayıt altına alınması için başlatılan imar barışına başvurular devam ediyor.

İmar barışı ile 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış binaların, devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor.

İmar barışından faydalanan ve yapı kayıt belgesi alan yapılara elektrik, su ve doğal gaz bağlanabilecek. Bu kapsamda, İmar Kanununa göre alınmış yıkım kararları ile tahsil edilemeyen para cezaları iptal ediliyor.

Son Tarih 15 Haziran

İmar barışı başvuruları 15 Haziran 2019 tarihine kadar yapılabilecek. İmar barışı başvuru bedellerinin ödenmesi için de son tarih 30 Haziran olarak açıklandı.

İmar Barışından yararlanmak isteyip yapı kayıt belgesini ödemekte finansman sorunu yaşayan vatandaşlar için ise Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank %1.33’den başlayan faiz oranları ile imar barışı konut kredisi kullandırıyor.

Kaynak: Emlak Kulisi