İmar Barışı Kapsamında Faiz İndirimi Kampanyası Devam Ediyor

09/06/2018

Kamu Bankalarının uyguladığı %1.33 faiz oranlı imar barışı kredisi devam ediyor. Bankaların diğer hemen her ürününde artan maliyetler ve riskler dolayısı ile faiz oranları değişsede imar barışı kredisi kampanyasında farklılık olmadı.

İmara aykırı yapılara ‘Yapı Kayıt Belgesi’ verilen ‘İmar Barışı’ uygulaması kapsamında 31 Ekim’e kadar başvuru yapılıp, bedelinin de sene sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. Bu haktan yararlanmak isteyenlerin nakit sıkıntısını uygun kredi seçenekleri ile çözmek için Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından düşük faiz oranlı kredi kullandırılmaya devam ediyor.

Son haftalarda bankaların kredi faiz oranları hızla artış gösterse de imar affı kampanyası kapsamında kamu bankalarının uyguladığı imar barışı kredisi faiz indirimi kampanyası için indirimli faiz oranları devam ediyor.

İmar Barışı Kredisi Faiz Oranları

Kamu bankalarının ortak imar barışı kredi kampanyası kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için kredi başvurusu yapan vatandaşlara şu an uygulanan en düşük faizden kredi veriliyor. Başvuru sahipleri 60 ay vade ve %1.33’ten başlayan faizle kredi alabiliyor. 20.000 TL’ye kadar olan kredilerde 48 ay vade için faiz oranı %1.33 iken, 100.000 TL’ye kadar olan kredilerde 48 ay vade için %1.48, 100.000 TL ve üzeri kredilerde ise yine 48 aya kadar olan vadelerde %1.65 olarak uygulanıyor.

İndirimli imar barışı kredisi sadece yapı tahsis belgesi bedelince kullanılabiliyor. İmar affı kapsamındaki masrafların üstünde tutarlarda kredi ürünü kullanılamıyor.

Son Tarih 31 Ekim

31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış imara aykırı yapılar için müracaatlar e-Devlet üzerinden veya Çevre Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor. Kayıt Belgesi bedeli, arsanın emlak vergi değeri ve yapının maliyeti toplanarak hesaplanıyor. Toplam maliyetin konutta %3, ticaride ise %5’i yapı kayıt bedeli olarak alınıyor.

Kaynak: KrediPazarı