İmar Barışı Kredi Kampanyası Devam Ediyor

30/10/2018

Başvuruların resmen uzadığı açıklanan İmar Barışı için Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank indirimli faiz oranlarıyla İmar Barışı Kredisi kullandırmaya devam ediyor.

8 Milyondan fazla vatandaşın başvuruda bulunduğu ve kamu bütçesine 5 milyondan fazla getiri sağlayan İmar Barışı kampanyasının süresi uzadı. 31 Ekim’de son bulacak olan kampanya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklama ile uzatıldı. Resmi bir açıklama gelmesede kampanyanın yıl sonuna kadar devam etmesinin planlandığını belirtildi.

İmar Barışı kampanyasından faydalanmak isteyip birikimi olmayan vatandaşlar için Kamu Bankaları, Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank indirimli kredi kullandırıyor.

Bankaların konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi faiz oranları rekor düzeyde olsa da İmar Barışı Kredi Kampanyasında faiz indirimi uygulanıyor. Bankalar arasında en düşük konut kredisi faizi%1.98 oranındayken, kamu bankaları İmar Barışı Kredi Kampanyası kapsamında %1.33’den başlayan faiz oranlarıyla kredi kullandırmaya devam ediyor.

İmar Barışı Kredisi Faiz Oranları

Kamu bankalarının ortak imar barışı kredi kampanyası kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için kredi başvurusu yapan vatandaşlara düşük faizli kredi veriliyor. Başvuru sahipleri 60 ay vade ve %1.33’ten başlayan faizle kredi alabiliyor. 20.000 TL’ye kadar olan kredilerde 48 ay vade için faiz oranı %1.33 iken, 100.000 TL’ye kadar olan kredilerde 48 ay vade için %1.48, 100.000 TL ve üzeri kredilerde ise yine 48 aya kadar olan vadelerde %1.65 olarak uygulanıyor.

Sadece Yapı Kayıt Belgesi Bedelince Kullandılıyor

İndirimli İmar Barışı Kredisi sadece yapı tahsis belgesi bedelince kullanılabiliyor. İmar affı kapsamındaki masrafların üstünde tutarlarda kredi ürünü kullanılamıyor. İmar Barışı Başvuruları 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılmış imara aykırı yapılar için müracaatlar e-Devlet üzerinden veya Çevre Bakanlığı’na bağlı il müdürlüklerinden gerçekleştiriliyor. Kayıt Belgesi bedeli, arsanın emlak vergi değeri ve yapının maliyeti toplanarak hesaplanıyor. Toplam maliyetin konutta %3, ticaride ise %5’i yapı kayıt bedeli olarak alınıyor.

Kaynak: KrediPazarı