İmar Barışı Ne Zamana Kadar Uzadı?

30/10/2018

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un canlı yayında yaptığı açıklama ile son bulmayacağı müjdesi verilen imar barışı kampanyası ne zamana kadar uzadı? İmar barışında son tarih ne zaman?

İmara aykırı ve ruhsatsız yapılarla barışmak için düzenlenen imar barışı kampanyası 31 Ekimde son bulacakken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yaptığı açıklama ile uzatıldığı açıklandı. İmar Barışı kampanyasının yıl sonuna kadar devam etmesi hedefleniyor.

İmar Barışı başvurularının uzatıldığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum,''Burada çok yoğun bir başvuru var. Bugün itibariyle yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu ve başvurduğu bedel de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebi 13-14 milyon olmasını bekliyoruz ve gerçekten yoğun bir şekilde oluyor. Bu başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatmayı hedefliyoruz’’ dedi.

İmar Barışı için Gerekli Evraklar

– E-devlet şifresi

– Geçerli bir cep telefonu numarası

– Geçerli bir e-posta adresi

– Beyan edilecek yapının adresi

– Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

– Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

– Yapıdaki konut ve işyeri sayısı – Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

– Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

– Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

– İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

– Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

Kaynak: KrediPazarı