İmar Barışı Sonrası Konut Fiyatlarının En Çok Arttığı İller

19/11/2018

İmar Barışından yararlanan konutların fiyatları beklendiği gibi artmaya devam ediyor. İmar Barışı başladığından beri aradan geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatları en çok 6,7 ile Zonguldak'ta artarken, Zonguldak'ı bu alanda %6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne izledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen "imar barışı" düzenlemesine başvurular devam ediyor.

Vatandaşların e-devlet üzerinden 8 Haziran'da başvurularını yapmaya başladığı düzenleme kapsamında, başvuru süresi yıl sonuna kadar uzatılmıştı. İmar barışından faydalanan kişi sayısı ise 8 milyon 600 bini aşmış durumda.

Gayrimenkul sektörü ile ilgili analitik bilgiler sunan REIDIN ile Coldwell Banker iş birliğiyle hazırlanan "İmar Barışı Sonrası Konut Fiyatı En Çok Artan İl, İlçe ve Mahalleler" başlıklı rapora göre, imar barışı sonrası konut fiyatlarında son döneme göre hareketlenme yaşandı.

Aradan geçen 5 ayı aşkın sürede konut fiyatlarının en çok arttığı il %6,7 ile Zonguldak oldu. Zonguldak'ı bu alanda %6,6 ile Giresun, Yozgat ve Edirne, %6,4 ile Erzincan, %6,2 ile Van, %6 ile Iğdır takip etti. İmar barışından sonra konut fiyatlarının en çok arttığı ilk 10 il arasında Bitlis %5,9 ile sekizinci, Elazığ %5,8 ile dokuzuncu, Bilecik %5,6 ile onuncu sırada yer aldı.

Fiyatları En Çok Artan İlçeler

Söz konusu dönemde ortalama konut fiyatlarının en çok arttığı 30 ilçe arasında ise ilk sırada %9,2'lik yükselişle İzmir Çiğli ve Ankara Gölbaşı geliyor.

Bu iki ilçeyi %7,7 ile Adalar, %6,7 ile Konya Beyşehir, Zonguldak Merkez, Antalya Aksu, %6,6 İzmir Dikili ve Foça, Giresun Merkez, Antalya Alanya, Finike, Kaş, Kemer, Yozgat Merkez, Edirne Merkez, Muğla Dalaman, Çanakkale Gelibolu ve Amasya Merzifon izliyor.

Fiyatları En Çok Artan Mahalleler

Araştırmaya göre imar barışı başladığından beri konut fiyatlarının en çok arttığı mahalleler arasında zirvede %6,8 ile Bursa Gemlik'e bağlı Eşref Dinçer geliyor.

Eşref Dinçer'i %6,7'lik artışla Erzurum Yakutiye'ye bağlı Ömer Nasuhi Bilmen ve İzmir Konak'ın Çankaya, %6,6'lık yükselişle Beşiktaş'ın Bebek, Etimesgut'un Yapracık, Beşiktaş'ın Kültür, İzmir Çiğli'nin Evka 2 ve Evka 3, Tekirdağ Süleymanpaşa'nın Altınova, Bursa Osmangazi'nin Maksem, İzmir Güzelbahçe'nin Yalı, Sarıyer'in Yeniköy, İzmir Bayraklı'nın Adalet, İzmir Konak'ın Mithatpaşa, Küçükçekmece'nin Halkalı Merkez, Antalya Konyaaltı'nın Kuşkavağı, İzmir Bornova'nın Merkez mahalleleri takip ediyor.

Sektörde Canlılık Oluştu

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş’ın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, imar barışının ülke ekonomisine çok büyük faydası olduğunu belirterek, 13 milyon gayrimenkulden bahsedildiğini söyledi.

Sadece konutun değil ticari gayrimenkullerin de işin içinde olduğunu dile getiren Taş, şunları kaydetti: "Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak ama bekleyen yerler de var. Aynı şekilde sırf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa çıktı, satışa çıkıyor. Bu çok yönlü bir şey. Yıllardır süren bu sorun çözüldü. İnsanlar, şirketler iskan belgesi olmayan gayrimenkulu alamıyor, yatırım yapamıyordu. Yatırım yapılabilir, konut kredisi alınabilir pozisyon oluştu. Dolayısıyla imar affı piyasada canlılık doğurdu."

Taş, imar barışıyla ciddi bir sirkülasyon başladığını ifade ederek, bunun devam etmesini beklediklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: Aydınlık