İmar Barışında Son Durum

21/05/2019

İmar Barışı kapsamında 11 milyondan fazla yapı kayıt altına alındı ve af kapsamında 18 milyar TL bedel alındı. Başvurular 15 Haziran’da, yapı kayıt bedeli ödemeleri de 30 Haziran’da sona eriyor.

Devlet, İmar Barışı ile mülkiyet, imar, ruhsat sorunu yaşayan yaklaşık 11 milyonun üzerinde vatandaşın yüzünü güldürdü. Toplanan bedel 18 milyar lirayı geçti. İmar Barışı başvuru süresi 15 Haziran'da, yapı kayıt bedeli ödeme tarihi de 30 Haziran'da sona erecek.

Başvurular arasında konut sahipleri, tarımsal üretimde bulunanlar başı çekerken, güneş enerjisi santrali alanlarında da yaklaşık 250 enerji üreticisi İmar Barışına başvurdu. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi hüviyet oluşturuyor. Başvuru için yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplamı üzerinden %3 kayıt bedeli yatırılıyor.

Taksit Yok Kredi Var

Türkiye genelinde uygulamaya konulan İmar Barışı başvurularında sona geliniyor. İmar Barışında son durum Meclis gündemine de taşındı. Konuya ilişkin sorulara yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar toplam 9 milyon 807 bin bağımsız bölüm için yapı kayıt belgesi başvurusu yapıldığını belirterek, "Cumhurbaşkanlığı kararıyla başvuru süresi 15 Haziran'a, yapı kayıt belgesi bedeli ödeme tarihi de 30 Haziran'a kadar uzatıldı" dedi. Bakan Kurum yapı kayıt bedelinin tamamı ödenmeden belge düzenlenmesi mümkün olmadığından taksitlendirmeyle ilgili bir çalışma bulunmadığını ifade etti.

Taksitlendirmenin olmadığı İmar Barışı için peşinatı olmayan vatandaşların yardımına kamu bankaları koşuyor. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın ortak kampanyası kapsamında imar barışı kredilerine %1.33 faiz oranı ile konut kredisi kullandırılıyor.

Cezalar Siliniyor

İmar Barışı düzenlemesi yaklaşık 13 milyon kişiyi ilgilendirirken, 11 milyonu geçen başvuru ile hedefe yaklaşıldı. İmar Barışı düzenlemesine büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Kayıt belgesi alan binaların yıkım kararı durduruluyor. Tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşların sorunları da çözülüyor. Cezalar iptal edilerek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılıyor.

Usulsüzlük Engelleniyor

Bu süreçte usulsüz uygulamalara izin verilmeyecek. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanmıyor. Usulsüz uygulamaların yaşanmaması için belediyelerden uygun görüntüleri, fatura kayıtları başta olmak üzere bütün bilgiler isteniyor.

Kaynak: Yeni Asır