İngiltere Kredi Notu Şoku Yaşıyor

27/02/2013

2011 yılının Ağustos ayında ABD'nin AAA olan kredi notunun düşürülmesiyle başlayan dokunulmazlara dokunma fırtınası İngiltere ile devam ediyor.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının dünyanın en gelişmiş ekonomilerine yönelik not darbelerinin ardı arkası kesilmiyor. 2011 yılının Ağustos ayında ABD'nin AAA olan kredi notunun düşürülmesiyle başlayan dokunulmazlara dokunma fırtınası İngiltere ile devam ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere hazine bonolarının en üst kategoride olan AAA kredi notunu bir kademe indirerek AA1'e indirdi. Bir süper notun daha indirilmesinin ardından dünyanın en büyük üç kredi kuruluşundan AAA kategorisinde nota sahip olan ülke sayısı sadece 11'e indi.

Nesli Tükenen Süper Ülkeler

İngiliz ekonomisinin orta vadeli ekonomik görünümündeki zayıflıkları kredi notu indirimine gerekçe olarak gösteren Moody's, Avrupa ülkeleriyle arasında yaşanan not savaşında böylece yeni bir cephe daha açmış oldu.

Moody's, İngiltere ekonomisinin zayıf büyümesi ve yüksek, giderek de yükselen borç yüküne vurgu yaparken, İngiliz hükümetinin bilanço yapısının olası şokları absorbe etme (emme) gücünün 2016 yılından önce yeterli seviyeye gelemeyeceğine dikkat çekti.

İngiliz hükümeti açısından aslında karar pek hoş karşılanmasa da beklenmedik bir karar değil. Zaten dünyanın en büyük üç reyting kuruluşu (Moody's, S&P ve Fitch) ülkenin kredi notunu negatif izlemeye almıştı ve bir not indirimi için geri sayım yaşanıyordu.

Kaynak: HaberTürk