İngiltere’de Konut Fiyatları Artıyor

02/04/2019

İngiltere'de Mart ayında konut fiyatları, bir önceki senenin aynı ayına göre %0,7 artış gösterdi. Artan fiyatlar karşısında konut satışları ve konut kredisi kullanımları geriledi.

İngiltere'de bir konut finansman şirketinden yapılan açıklamaya göre İngiltere’de mart ayında konut fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına kıyasla %0,7 artış gösterdiği, ortalama bir konutun fiyatının ise 213.102 sterlin seviyesinde olduğu bildirildi.

Konut Kredisi Kullanımı Durağan

Açıklamada, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecine ilişkin belirsizlikler nedeniyle alıcıların ve satıcıların temkinli tutum sergilediklerinin altı çizildi.

Şirketin Başekonomisti Robert Gardner, açıklamada yer alan değerlendirmesinde, satışı yapılan konutların ve onaylanan konut kredisi sayısının durağan seviyede olduğunu kaydetti.

Kararsızlık Hakim

Bir online emlak şirketinin üst yöneticisi Sam Mitchell ise konuya ilişkin olarak, “Konut piyasası, Brexit konusunda öyle ya da böyle bir sonuca varılmasını tercih ederdi. Fakat halihazırda, arada bir yerde kalmamız nedeniyle alıcılar ve satıcılar ne yapacakları konusunda emin değil.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: ensonhaber