İnşaat Sektörü Disiplin Altına Alınmalı

04/12/2018

Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akcan, "Elini kolunu sallayan bu sektöre giriyor. Piyasayı bilmeden, ekonomiyi bilmeden, projeyi bilmeden ve ne olduğu belirsiz projeler ile ortaya çıkıyorlar.’’ sözleri ile inşaat sektörün disiplin altına alınmasını gerektiğini ifade etti.

Kentsel dönüşüm ve inşaat projeleriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Akcanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akcan, müteahhitlik sektörünün mutlaka disiplin altına alınması gerektiğini söyledi.

İş bilmeyen müteahhitler nedeniyle birçok sıkıntının ortaya çıktığını anlatan Akcan, "Elini kolunu sallayan bu sektöre giriyor. Piyasayı bilmeden, ekonomiyi bilmeden, projeyi bilmeden ve ne olduğu belirsiz proje ile ortaya çıkıyorlar. Banka faizlerinin yükselmesi ve daha birçok nedenden dolayı daralan sektörde yeni ortaya çıkan müteahhitlerin ucuz işçilik peşinde koşmaları nedeniyle kalitenin düştüğü yapılan binaların satılamaması ve doğal olarak vatandaş ile yeni müteahhitlerin çekişmesiyle oluşan sıkıntılı durumdan etkilendik.

Bunun yolunun disiplin altına girmek olduğunu cebinde parası olan herkesin her işi yapamayacağını bilmesinin gerekli. Ülkede yaşanan döviz sıkışıklığının da sektöre etki ediyor. Ortalama %15 - 30 bandında karla iş alan müteahhitlerin %70’lere yakın fiyat artışlarını sübvanse etmesinin mümkün değil. Ayrıca tüm girdi maliyetlerinde oluşan artışın yanı sıra aylık ortalama %1,8-1,9 seviyesine çıkmış bulunan konut kredisi faiz oranlarının dayükselişi dikkate alındığında, sektörün desteklenmesi ve sektörün sürdürülebilirliği açısından sektörün disiplin altına alınması gerekli” diye konuştu.

Kaynak: Milliyet