İnşaat Sektörü İthal Ürün Sevdasından Vazgeçmeli

14/09/2018

Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaatlarda kullanılan malzemelerin %30-35 oranlarına ithal edildiğini belirterek, bu oranın çok daha düşük seviyede olması gerektiğini söyledi.

Antalya Müteahhitler Derneği Başkanı Deniz Karataş, inşaatlarda kullanılan malzemenin %30-35'in ithal olduğunu söyledi. Bu oranın çok daha düşük seviyelere inmesi gerektiğini belirten Karataş, "Geçen yıllarda dernek olarak yürüttüğümüz 'Yerli malım, yerli param' kampanyası işte bugünkü duyarlılık gösterdiğimiz davranışların tam da karşılığıydı. O dönem çok başarılı çalışmalar yaptık. Amacına ulaşan bir çalışmaydı, ancak yine de ithal ürün sevdasından bir türlü vazgeçmeyen sektör temsilcileri var. Bugün ülke ekonomimizin zor dönemden geçtiği günlerde aynı duyarlılığı göstermemiz gerektiği açıkça ortaya çıkmıştır. İnşaat sektörü ithal ürün sevdasından vazgeçmeli" dedi.

Tam Zamanı

Ekonomide yaşanan tüm bu dalgalanmalara karşı müteahhitlerin, inşaat firmalarının büyük bir özveri içinde çalıştığını kaydeden Karataş, "Vatandaşımızın, yatırımcının sahip olmak istediği daireyi almaları için, eski maliyetlerle yapılmış inşaatları değerlendirilme zamanıdır. Fırsat zamanıdır. Daha önce de dediğimiz gibi fiyatlar düşmeyecek. Düşmüyor. Tüm bu yaşanan maliyet artışlarına rağmen, müteahhit konut sahibi olmak isteyenlere bunu yansıtmamakta. Yeni yıl öncesinde bu fırsatın değerlendirilmesi gerekir, aksi halde birkaç ay içerisinde konut ve inşaatlarda %40'lara varan artışlar kaçınılmaz olacaktır. Yatırımcılar ve konut sahibi olmak isteyenler için fırsat dönemi bugünler diyebiliriz" diye konuştu.

Uzun Vadeli Olmalı

Deniz Karataş, tapu harcı ve KDV indiriminin devam etmesi gerektiğini de söyledi. Karataş, “Devletin konut kredisi faizlerindeki desteği uzun vade de hayata geçirilmeli ve devam etmeli. İnşaat sektörü ve ona bağlı 200 alt sektörün canlı kalması adına, konut kredisi oranları, gelir vergisinden düşürülmeli. Bazı uygulamaların tek KDV oranı üzerinden ortak hale getirilmesi en doğru adım olacaktır" dedi.

Kaynak: hürriyet