İstanbul’da En Çok Konut Kredisi Kullanılan İlçe

26/07/2018

Konut kredisi faizlerinin %0.98’e indiği kampanyadan en kârlı çıkan ilçe Esenyurt oldu. İstanbul’da en fazla satışın yapıldığı ilçe olan Esenyurt, konut kredisi faiz indirimi kampanyası döneminde de bu özelliğini sürdürdü. Satışların %20 arttığı ilçede, 2 ayda 7 bin konut satıldı.

Gayrimenkul sektöründe, faizi %0.98’e indiren %20 indirimli kampanya 15 Mayıs-30 Haziran arasındaki dönemde durgun giden konut satışlarını adeta uçurdu. Konut satışları Mayıs’ta %2.7, Haziran’da %22.4 yükselişle 6 ayda 646 milyon adet seviyesine ulaşırken, bu artıştan en çok payı alan İstanbul Esenyurt oldu. Esenyurt’ta aylık 2 bin bandında olan konut satışları kampanya sayesinde 3 binleri aştı ve Mayıs-Haziran döneminde ilçede 6 bin 997 konut el değiştirdi. Esenyurt’ta 6 aylık dönemde 17 bin 835 konut satıldı. Esenyurt, en yakın rakiplerine açık ara fark attı.

Ulaşılabilir Fiyat

Esenyurt, İstanbul’da en çok markalı konutun bulunduğu ilçe olarak biliniyor. Yatırımcıların Esenyurt’u tercih sebeplerinden biri de ulaşılabilir konut fiyatlarına sahip olması. Hem yüksek arz hem de makul fiyatlar, Esenyurt’un İstanbul’da en çok konut satılan ilçe olmasını sağlıyor. Kampanya döneminde Esenyurt’un ardından 2 bin 110 konut satışıyla Pendik geldi. Pendik’in 6 aylık satışları 5 bin 705’i buldu. Pendik’in ardından üçüncü sırada 1.953 konut satışıyla Beylikdüzü yer aldı. Esenyurt ile benzer özelliklere sahip olan Beylikdüzü’nün 6 aylık satış performansı 4 bin 917’ye ulaştı. 1.878 adetlik satışla Sancaktepe ve 1.768 adetlik satışla Kadıköy, listenin ilk 5’ini oluşturan diğer ilçeler olarak sıralandı. Başakşehir Ümraniye, Kartal, Küçükçekmece ve Tuzla da satışlarıyla dikkat çekti.

Merkezde Sabit Kaldı

İstanbul’da en az konut satışının yapıldığı, Beykoz, Beyoğlu, Beşiktaş, Sarıyer, Şişli gibi ilçeler, kampanya döneminde de sakindi. Bunda hem yeni konut arzının çok fazla olmaması hem de şehrin merkezinde yer alan bu bölgelerde fiyatların yüksekliği etkili oldu.

Kaynak: vatan