İstanbul'da Konut Fiyatları Bir Yılda Yüzde 6.3 Düştü

08/11/2018

İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank’ın yaptığı araştırmaya göre 43 küresel şehir içerisinde 42. sırada yer bulan İstanbul’da konut fiyatları son bir yıl içinde %6.3 düşüş gösterdi.

İngiltere merkezli gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, dünyanın önde gelen 43 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin hazırladığı raporu yayımladı. Küresel Kentler Konut Endeksi 2018 üçüncü çeyrek verilerine göre, son 12 ayda Kanada'nın Vancouver şehri %11.2'lik düşüşle fiyatların en çok gerilediği yerleşim yeri oldu.

Konut fiyatlarının %6.3 düşüş gösterdiği İstanbul ise sondan ikinci sırada yer aldı.

İlk Sırada Singapur

Merkezi Londra'da bulunan ve dünya çapında 417 ofisi bulunan Knight Frank'ın raporuna göre, son bir yılda ev fiyatlarının %13.1 artış gösterdiği Singapur endekste ilk sırada yer aldı. %10.6'lık artışla İskoçya'nın başkenti Edinburgh listenin ikinci sırasında yer bulurken, üçüncü ise %10.1 ile İspanya'nın başkenti Madrid oldu. Önceki yıllarda zirvede yer alan Pekin ve Şangay'da fiyat artış hızının yavaşladığı görülürken, San Francisco %9.5, Tokyo %8.6, Auckland %8.5'lik artışla listenin üst sıralarında yer aldı.

Konut Fiyatları Londra’da da Düştü

Brexit oylaması sonrasında İngiltere'de ortaya çıkan siyasi ve ekonomik türbülans konut fiyatlarını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Finans ve ticaret merkezi Londra'da ev fiyatları son bir yılda %2.9 gerilirken, Dubai'de %3.8, New York'ta ise %0.3 düşüş görüldü. Knight Frank Birincil Küresel Kentler Endeksi'nde 43 şehrin 32'sinde fiyatlar yükselirken, yıllık bazda ortalama %2.7 artış yaşandı. Endeks, son 6 yılın en zayıf performansını gösterirken, yükselen konut kredisi faiz oranları nedeniyle yakın gelecekte talebin ve fiyat artış hızının yavaşlaması bekleniyor.

Kaynak: Sputniknews