İzmir’de İlk Etapta 40 Bin Konut Dönüşecek

01/08/2018

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında ilk etapta 35 bin ile 40 bin konut üretmeyi hedeflediklerini söyledi.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın (EBSO) Temmuz ayı olağan meclis toplantısına katılan Kocaoğlu, kentsel dönüşümde tamamen uzlaşı ortamı sağlayacak şekilde çalıştıklarını belirtti.

Kocaoğlu, şu anda Uzundere ve Örnekköy’de yaklaşık bin 500 civarında daire ve işyerinin dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini anlatarak, “İlk hedefimiz 35 bin ile 40 bin adet arasında konut üretmek.. Bunun için 7 bölgede çalışma yapıyoruz. Bölgeleri etap etap bitiriyoruz. Bir kentsel dönüşüm bölgesini belirlediğimizde ve makro olarak bölge dönüştüğünde ne ile karşılaşacağız? Büyük fotoğraf ne olacak? Önce buna çalışıyoruz. Sonra kentsel dönüşüm alanını belirliyoruz ve etap etap hareket ediyoruz. Onların içinde de kademe kademe uzlaşıyı sağlıyoruz” dedi.

Kimsenin Hakkını Yedirmiyoruz

Kentsel dönüşüm çalışmalarında kimsenin hakkını yemediklerini aktaran Kocaoğlu, “Vatandaşın hakkı maksimum düzeyde korunacak. Kentsel dönüşüm çalışmalarında kamu, buradan tek bir artı değer bile almayacak. Artı değer çıkarsa, çöp dahil olmak üzere oradaki mal sahiplerine, vatandaşlara kalacak. Biz kentsel dönüşümü bu şekilde uyguluyoruz. Diyelim ki, bir müteahhit alana girecek ve 100 evi yıkacak. O anlaşmanın yürürlüğe girmesi hemen hemen imkansız. Burada bir güvenceye, otoriteye, hak dağıtan ve hakem olan, hem yüklenicinin hem mal sahibinin hakkını koruyacak, adalet dağıtacak bir mekanizmaya ihtiyaç var. İşte biz bu mekanizmayı kurarak Türkiye’deki kentsel dönüşüme yeni bir vizyon getirdik.” diye konuştu.

Aziz Kocaoğlu,“Müteahhit mal sahibini görmüyor. İhaleye giriyor, inşaatını yapıyor. Tapular bizde. Yüklenici firmayla bir kişi muhatap, o da Belediye. 5 kişiyle anlaşıp apartman yapsanız bile ne kadar zorluk çıktığını biliyorsunuz. Ama biz 100 tane mal sahibini birleştirip size sunuyoruz. Bu yöntemin yaygınlaştırılması gerekiyor. Kentsel dönüşüme hepimizin ihtiyacı var. Hele hele İzmir’in ve İstanbul’un belirli bölgelerinin daha çok ihtiyacı var. Birinci derece deprem bölgesindeyiz. Elimizi hızlı tutmamız lazım. Bunun süresini ise ekonomik kalkınma belirleyecek. İzmir’deki vatandaşlarımız ev alacak duruma gelirse, arz-talep dengelenirse, mutlaka evi olmayanlar da ev almak isteyecek.”

Yüklenici Firmalar Bu İşe Sıcak Bakmalı

Kentin bütün projeksiyonlara göre, 2050 yılına kadar kentsel dönüşümle konut, işyeri, ofis ihtiyacını karşılayacak potansiyelin bulunduğunu kaydeden Kocaoğlu, yüklenici firmaların kentsel dönüşüme sıcak bakmasını istedi. “Örnek projeler yapmalılar. İhalelerimize girmeliler.” diyen Kocaoğlu, “Ege Mahallesi’nde yüzde 40 emsalle size kimse arsa vermez. TARİŞ’in arazisindeki şartları hepiniz biliyorsunuz. Yine Uzundere, Örnekköy, Aktepe Emrez ve Ballıkuyu başta olmak üzere birçok alanımızda bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Konut sektöründe çalışan müteahhit firmalarımız eğer büyümek istiyorlarsa, kentsel dönüşüm ihalesine girmek zorundalar. Birleşmeleri gerekiyor. Proje bazında ortaklık da olabilir. Mutlaka bir yol bulmaları ve buradan yürümeleri gerekiyor. Kar düşük de olabilir yüksek de.. Ama en emniyetli konut üretimi, bizim yaptığımız yöntemdir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: emlak dream