JP Morgan ve Goldman Sachs Merkez Bankasından İndirim Bekliyor

20/04/2020

Goldman Sachs ve JP Morgan bu hafta Merkez'den temkinli indirim bekliyor. Genel beklenti 50 baz puan olmasına rağmen kuruluşların beklentisi 25 puan olarak açıklandı.

JP Morgan Türkiye Başekonomisti Yarkın Cebeci raporunda Merkez Bankası'ndan temkinli indirim beklediğini açıkladı.

Merkez Bankası'nın son yedi toplantısında da faiz indirdiğini hatırlatan Cebeci, ‘‘Politika faizinin %9.75'e kadar indiğini hatırlattı. Gevşeme hızının kademeli biçimde yavaşladığını belirterek "Ekonomik aktivitedeki sert yavaşlama, küresel piyasalarda ve içerideki zayıf fiyat baskıları büyük Merkez Bankalarının genişlemesi politikaları daha fazla gevşeme beklentisini destekliyor. Ancak büyük dış kırılganlıkları olan gelişen ülke Merkez Bankaları fiyat ve finansal istikrara karşı oluşan riskleri de değerlendirmeli’’ dedi.

Cebeci, diğer yüksek getirili para birimleri gibi Türk Lirası üzerindeki baskının da son birkaç haftada arttığını belirterek ‘‘Zayıf TL dezenflasyon sürecini raydan çıkarabilir. Ekonominin yüksek dış finansman ihtiyacını da göz önüne alındığında TL'deki değer kaybı finansman istikrara karşı risk oluşturuyor, Merkez Bankası'nın gelecek haftaki toplantısında bunu değerlendireceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Sembolik İndirim Beklentisi

Cebeci bu kapsamda bankanın sembolik bir faiz indirimi yapacağını belirterek şunları söyledi; "25 baz puanlık bir indirim bekliyoruz, finansal istikrara ilişkin endişeler Merkez Bankası'nın bir süre durmasına neden olabilir."

Cebeci ayrıca virüs nedeniyle zarar gören ekonominin yılın ikinci yarısında kademelik biçimde toparlanacağını belirtti ve 2020'de %4.5'lik daralma beklediklerini de ifade etti.

Goldman Sachs Beklentisi de 25 Puan

Goldman Sachs bu hafta genel beklenti olan 50 baz puandan daha düşük indirim beklediklerini belirtti. Kurum 25 baz puanlık faiz indirimiyle politika faizinin %9.50'e çekileceğini öngörüyor.

17 Marttaki olağanüstü toplantıda 100 baz puanlık faiz indirimi olduğunu hatırlatan kurum konuya ilişkin raporunda "otoriteler ekonomiyi desteklemek için bankanın daha fazla faiz indirmesini isteyecektir. Bu nedenle faiz indiriminin süreceğini ancak Lira'daki değer kaybı nedeniyle bu indirimin sınırlı olacağını düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Merkez Bankası'nın faiz kararı 22 Nisan'da açıklanacak.

Kaynak: Bloomberg