Kamu Bankaları Mayıs Ayında Yapılandırma Yapıyor mu?

06/05/2019

Vatandaş kamu bankaları Ziraat Bankası, Vakıfbank ve HalkBank’tan faiz oranları daha yükselmeden konut kredisi yapılandırma haberi bekliyor. Kamu bankaları Mayıs ayında yapılandırma yapıyor mu?

Kamu bankaları yaklaşık bir buçuk ay süren kampanyalı %1.28 konut kredisi faiz oranlarına son verdi. Bankalar kampanyalı faiz oranlarının uygulandığı dönemde konut kredisi yapılandırması yapmıyordu. Nisan’ın ikinci yasında son bulan kampanyanın ardından konut kredisi faiz oranları hızla yükseldi. Vatandaş faiz oranları daha da yükselmeden yapılandırma haberi duymak istiyor. Peki kamu bankaları konut kredisi yapılandırma yapıyor mu?

Ziraat Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Ziraat Bankası geçtiğimiz aylarda konut kredisi faiz oranları %1.28 olarak uygulanırken bir kaç gün için konut kredisi yapılandırma kampanyası uyguladı. Konut kredisi faiz oranlarının yaklaşık 15 baz puan üzerinde uygulanan yapılandırma kredi faiz oranına rağmen kampanya çok kısa sürdü. Ziraat Bankası güncel olarak %1.45 konut kredisi faiz oranı uyguluyor. KrediPazari.com’un banka görevlilerinden aldığı bilgiye göre Ziraat Bankası artan konut kredisi faiz oranlarına rağmen konut kredisi yapılandırma uygulamıyor.

VakıfBank Konut Kredisi Yapılandırma

VakıfBank kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını ardından sonra güncel olarak %1.55 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Bankadan alınan bilgilere göre konut kredisi yapılandırma VakıfBank’ta da yapılmıyor.

HalkBank Konut Kredisi Yapılandırma

HalkBank kampanyalı konut kredisi için maaş müşterilerine %1.55 faiz oranı sunarken maaş müşterisi olmayan tüketicilere de %1.65 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. Banka görevlilerinden edinilen bilgiye göre HalkBank’ta da konut kredisi yapılandırma uygulamıyor.

Bankaların konut kredisi faiz oranları yeniden hızla artarken konut kredisi yapılandırma haberi gelmiyor. 2018 Eylül - 2019 Şubat arası dönem de piyasadaki en düşük konut kredisi faiz oranı olan %1.98 üzerinden konut kredisi kullanan vatandaşlar kamu bankalarından konut kredisi yapılandırma kampanyası bekliyor.

Kaynak: KrediPazarı