Kamu Bankalarının Faiz Zararını Vatandaş Karşılayacak

23/08/2019

Kamu bankalarının konut kredisi faiz indirimlerinin enflasyonun altında olarak zarar ettiğini bildiren Ekonomist Kokmaz oluşan zararın vatandaşın cebinden tahsil edileceğini belirtti.

Yeni Çağ Gazetesinden Esfender Korkmaz kamu bankalarının faiz indirimlerinin zarar ettiğini ve konut kredisi faizlerinden oluşan zararın vatandaşa maal olacağı açıkladı. Korkmaz’ın yazısı şu şekilde,

Kamu bankaları, konut satışlarını desteklemek için 500.000 liraya kadar konut kredilerinden aylık 0.99 (yıllık 11.88) faiz alıyor. Daha yüksek konut kredileri için bu faiz kademeli olarak artıyor. Söz gelimi 1 milyon üstü konut kredilerinin aylık 1.39 (yıllık %16.68)'e çıkıyor.

Merkez Bankası Ağustos ayı beklenti anketi sonuçlarına göre, 12 ay sonra TÜFE oranı %12.77 olarak bekleniyor. Bu şartlarda yıllık 11.88 konut kredi faizi, eksi reel faiz demektir. Bu eksi reel faiz kamu bankalarının zarar hanesine yazılacak ve bu zarar da hazine tarafından halkın vergileri ile kapatılacaktır.

Bu şartlarda konut alanlara halk cebinden destek veriyor demektir. Eğer bu konutlar sosyal konut olsaydı fazla sorun olmazdı. Zira sosyal konut toplumda gelir dağılımının düzelmesine ve sosyal huzurun artmasına katkı yapar. Bu da herkes için pozitif etki yapar. Vergilerimizle sosyal konut maliyetine katılmamızın sosyal maliyeti daha düşük kalır veya tersine sosyal fayda doğar.

Ancak kazın ayağı öğle değil… Devlet lüks konut yaparak gelir sağlıyor. Biz lüks konut alana da vergi desteği veriyoruz. Dahası, TOKİ bu lüks konutların imar iznini, plan ve projesini de kendisi yapıyor. Özel sektöre karşı haksız rekabet oluşuyor. Piyasa düzenini bozuyor.

Devlet tekellerini özelleştiren bir idarenin, bir özel mal olan lüks konut üretmesi çelişkili bir durum değil mi?

Yanlış konut politikası nedeniyle halen İstanbul'da bir milyondan fazla yeni konut stoku olduğu tahmin ediliyor.

Yine bu sene ilk yedi ayda, geçen seneye göre yeni konut satışlarında düşme %31.25 oldu. Bu oran toplam konut satışlardaki gerilemeden daha yüksektir. Başka bir ifade ile satılan konutların çoğu ikinci el konutlardır.

İlk yedi ayda ipotekli konut satışlar da %58.77 oranında düştü. Nedeni yüksek faiz ve bankaların konut kredilerini kısmalarıdır.

Öte yandan bu sene ilk yedi ayda yabancılara konut satışı %64 oranında arttı. Ayrıca, yabancıya konut satışlarında Arap ülkelerinin payı %43.60 oldu. İkinci sırada İran var. Son bir yılda yabancıya konut satışlarının artmasına getirilen vatandaşlık verilmesi etkili oldu. Zira ''Minimum 250.000 Amerikan Doları tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilen yabancılar '' Türk vatandaşı olabiliyor.

Yanlış konut politikası, ekonomideki küçülmede de en fazla etkili sektör oldu. İnşaat sektörü borçlarının bankaları zora sokma riski de maalesef sırada bekliyor.

Kaynak: Yeni Çağ