Kamu Bankalarının Konut Kredisi Faiz Oranları Düşecek mi?

19/11/2018

Masraflar hariç en düşük konut kredisi faiz oranlarını kullandıran kamu bankaları, özel bankaların son haftalarda konut kredisi faiz oranlarında yaptığı indirimler sonrasında gerilerde kaldı. Kamu bankalarının konut kredisi faiz oranları düşecek mi?

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesinde en büyük etkenlerden biri olan kur yükselişinin tersine dönmesi ile son haftalarda özel bankalar peş peşe konut kredisi faiz oranlarında indirime gitti.

Ziraat Bankası 100 bin TL ye kadar uyguladığı %1.98 konut kredisi faiz oranı ile İNG Bank ve Şeker Finansın gerisinde kaldı. İNG Bank 120 ay vadeli tüm konut kredisi ürünlerinde %1.91 faiz oranı uyguluyor. Şeker Finans ise 360 aya kadar olan konut kredilerinde %1.97 faiz oranı ile kredi kullandırımı yapıyor. Ziraat Bankası konut kredisi tutarı 100 bin TL üzerine çıktığında %2.09 faiz oranı uyguluyor. Özel bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarının yanında %2.09 faiz oranı oldukça yüksek kalıyor.

Kampanyalı konut kredisi ürünleri kapsamında %2.09 faiz oranı uygulayan VakıfBank ve HalkBank’ın son haftalarda özel bankaların yaptığı faiz indirimlerinden sonra cazibesi azaldı. Kuveyt Türk, ICBC, İNG Bank ve Şeker Finans, VakıfBank ve HalkBank’ın kampanyalı faiz oranlarından daha düşük faiz oranları ile konut kredisi kullandırıyor.

Sektör uzmanlarından konut kredisi faiz oranlarının düşmeye devam edeceği yorumu geliyor. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ortaya çıkan tüm verilerin konut alımını desteklediğini vurgularken, mevcut veriler ışığında %1.7’ye gelmesini bekledikleri konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün çok değerli olduğunu söyledi.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin ise konut talebinin konut kredisi faiz oranlarına çok duyarlı olduğunu anlatırken, faiz oranlarında düşüş trendinin süreceğini dile getirdi.

Uzmanların görüşlerine göre kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarının yakın süreçte düşmesi bekleniyor. Ayrıca kamu bankalarında yaşanacak düşüşün özel bankaları da tetiklemesi ve kamu bankalarının faiz indiriminden özel bankaların tekrar faiz indirimine gitmesi yönünde.

Kaynak: KrediPazarı