Kentsel Dönüşüm Çalışmaları Hız Kazanıyor

04/04/2019

İstanbul Kartal’da çöken binanın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı kentsel dönüşüm süreci seçimlerin de sona ermesi ile hız kazanıyor. Belediyelerin ilk faaliyeti kentsel dönüşüm çalışmaları olacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelgeyle, il ve ilçe belediyelerinin bölgelerindeki riskli binaları tespit edip 3 ay içinde bakanlığa bildirmeleri istenmişti.

Belediyelerin İlk Gündem Maddesi

Bu kapsamda mazbatalarını alan belediye başkanlarının da ilk gündem maddesi bu olacak. Kentsel dönüşüm projeleri, şehirleri hem deprem riski, hem de çarpık yapılaşmadan kurtarmaya dönük olarak geliştirilecek. Geçmişteki tecrübelerin ışığında bina bazlı kentsel dönüşümden ziyade alan bazlı dönüşüm teşvik edilecek.

Yatay Mimari ve Akıllı Şehir Teması

Şehirlerde vatandaşların daha güvenli bir çevrede yaşamaları için projeler hayata geçirilecek. Bu kapsamda her şehirde pilot uygulamalar başlatılacak ve dikey mimari yerine yatay mimari uygulanacak. Kentsel dönüşüm alanları ile yeni imara açılan bölgelerde de yatay mimari tercih edilecek. Kentsel dönüşüm alanlarında insanların günlük hayatını kolaylaştıracak tüm akıllı şehir uygulamaları desteklenecek.

Kaynak: Yeni Şafak