Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi Fırsatları

08/05/2019

VakıfBank kentsel dönüşüm konut kredisi kapsamında %1.14’ten başlayan faiz oranları ile bankalar arasında görülen en düşük faizli konut kredisi ürününü sunuyor.

Kentsel dönüşüm çalışmaları son aylarda hızlanmaya devam ediyor. Seçimlerin geride kalması ile belediyeler hızla kentsel dönüşüm çalışmalarına başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çalışmaları da devam ediyor. Kentsel dönüşüm hedefi kapsamında her yıl 300.000 konutun dönüştürülmesi çalışmaları sürüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında konutları dönüşüme girmiş vatandaşlara kira ya da konut kredisi faiz desteği sunuyor. Söz konusu kira İstanbul için 960, Anadolu illeri için 900 TL seviyesinde. Kira desteği kullanmayan vatandaşlar %0.41’e kadar konut kredisi desteğinden faydalanabiliyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Faizleri

En uygun kentsel dönüşüm konut kredisi faizlerini kullandıran VakıfBank Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi ürünü dahilinde 10 yıl vadeye kadar %1.55 konut kredisi faiz oranı sunuyor. Bu orana ek olarak devlet tarafından A sınıfı verimliliğe sahip konutlara %0.41, B sınıfı verimliliğe sahip konutlara %0.37, standart konutlara da %0.33 oranında destek sağlanıyor.

Devlet desteği dahil kentsel dönüşüm konut kredisi faiz oranları A sınıfı verimli konutlar için %1.14, B sınıfı verimliliğe sahip konutlar için %1.18, standart konutlar için ise %1.22’ kadar düşüyor. Ayrıca kredi yasası gereğince A sınıfı verimliliğe sahip konutlar için konutların değerinin %90’ına B sınıfı verimliliğe sahip konutların değerinin ise %85’ine kadar kadar konut kredisi kullanılabilinmesine imkan tanınıyor.

Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi Hesaplama

VakıfBank Kentsel Dönüşüm Konut Kredisi ürünü kapsamında devlet desteği ile beraber A sınıfı verimliliğe sahip konut için 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadede taksitleri 4.620 TL, 10 yıl vadede taksitleri 3.060 TL’ ye karşılık geliyor.

Kaynak: KrediPazarı