KGF KOBİ’lere Destek Kredisi Kullandıracak

27/05/2019

Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) öz kaynaklarından sağladığı destekle oluşturulan ve KOBİ'lere 500.000 TL’ ye kadar kredi imkanı sağlayan "KGF Destek Kredisi Projesi" bugün itibarıyla hayata geçirildi.

KOBİ’lere bir destekte Kredi Garanti Fonundan (KGF) geldi. KOBİ'ler, KGF Destek Kredisi sayesinde KGF kefaleti ve uygun maliyetlerle krediye erişim imkanına sahip olacak. KGF'nin öz kaynaklarından sağladığı destekle oluşturulan ve bugün itibariyle uygulamaya konulan projeyle KOBİ'lere 500.000 TL’ ye kadar kredi imkanı sağlanıyor.

Yüzde 80 Kefaretle Kullanılabiliyor

Söz konusu proje kapsamında KOBİ'ler azami 500.000 TL’ ye kadar krediyi %80 KGF kefaletiyle kullanabilecek. Portföy Garanti Sistemi ile kullandırılacak kredilerin vadesi 12 aya kadar geri ödemesiz olacak. Süre asgari 3 yıl, azami 5 yıla kadar uzatılabilecek.

KGF Destek Kredisi'nden yararlanmak isteyenler bugün itibarıyla Akbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Vakıf Katılım Bankası, Alternatif Bank, HalkBank, QNB Finansbank, VakıfBank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankasına başvurabilecek.

Yoğun Talep Dolayısıyla Yeniden Uygulamada

KGF Destek Kredisi Projesi, Avrupa Yatırım Fonunun KGF'ye sağladığı hibe fonla hayata geçirilen "KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği (COSME) Programı'nın devamı olarak planlandı.

COSME Programı'na gösterilen yoğun ilgi sonucu kısa sürede önemli bir kredi hacmine ulaşılmıştı. Hem reel sektörden hem de bankacılık sektöründen projenin devamı yönünde gelen talepler dolayısıyla KGF Destek Kredisi Projesi de uygulamaya konuldu.

Kaynak: CNN Türk