Kiralarda Artış Mı Bekleniyor?

10/10/2011

Döviz üzerinden yapılan kira sözleşmelerinin TL üzerinden yapılması durumunda kira rakamlarında artış bekleniyor.

Gazeteport'ta yer alan haberde kurun yüksek seviyesinin kira sözleşmelerini döviz ile yapanları gündeme getirdiği belirtilirken döviz üzerinden yapılan kira sözleşmeleri konusunda çalışma başlattıklarını söyleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın "Türkiye'de milyonun üzerinde kira sözleşmesi var ve denetlemek kolay değil'' sözlerine yer veriliyor.

Century 21 Türkiye Genel Müdürü Hüseyin Aktaş Gazeteport'a yaptığı açıklamb44ada, konunun genelde ticari gayrimenkul ile lüks konutlarla ilintili olduğunu belirtiyor. Dövize endeksli kredi kullanan çevrelerin yüzde 15-20 civarında olduğunu kaydeden Aktaş, toplamda tutarın %40'lar civarında olduğunu bildiriyor. Aktaş, 2001 krizinde uzun vadeli döviz bazında borçlanmadan sonra kişilerin disipline olduklarını söylüyor. Piyasalardaki istikrarın kira kontratlarında artışa neden olduğunu kaydeden Aktaş, son dönemlerde dövizde görülen yükselişin eskiyi anımsattığını dile getiriyor.

Döviz üzerinden yapılan kira sözleşmelerinin TL üzerinden yapılması durumunda kira rakamlarında %10-15 gibi bir artışın söz konusu olacağını kaydeden Aktaş, bu durumda artan hareket sonucu satışlarda, gelirlerde artış olacağını vurguluyor.

Akmerkez'de Boş Alan Var

İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası İkinci Başkanı Nizamettin Aşa, anlaşma döviz bazında yapıldıysa dava açmak suretiyle TL'ye dönülmenin mümkün olabileceğini dile getiriyor. İstanbul'da Bebek, Ulus, Etiler, Fenerbahçe, Caddebostan'da bulunan konutların bir kısmının ve AVM'lerin döviz bazında kiralandığını veya alınıp satıldığını kaydeden Aşa, şu anda piyasada çok büyük bir tehlike gözükmediğini söylüyor. Aşa, dövizin daha da yükselmesi durumunda bu konuda davaların açılabileceğini bildiriyor.

AVM'leri doluluk oranlarının fazla olmadığına değinen Aşa, Akmerkez'de dahi boş alanın bulunduğunu belirtiyor. AVM'lerin kiraları düşürme yönüne gittiğini kaydeden Aşa, eninde sonunda uzlaşma yoluna gideceklerini söylüyor.

Kaynak: Milliyet