Konut Almak için En Güzel Dönem

21/06/2018

Son dönemde konut kredisi faiz oranlarının diğer kredi türlerinin aksine düştüğünü belirten sektör temsilcileri, konut fiyatların da bir miktar düşüş göstermesiyle şu anda konut almak için en iyi zaman olduğunu belirtiyor.

Sektör temsilcileri, konut fiyatlarında ve konut kredisi faiz oranında bu rakamların bir daha görülemeyeceğini kaydetti. Son 6 aylık dönemde konut kredisi faizleri 50 baz puan düşerken, ihtiyaç kredisi faizleri 140 baz puan, ticari kredi faizleri 420 baz puan ve taşıt kredisi faizleri 590 baz puan yükseldi. Diğer faiz enstrümanları artarken, konut kredisi faiz oranlarının düşmesi sektör temsilcilerinin yanı sıra konut alıcılarını da heyecanlandırdı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa,yaptığı açıklamada, konut kredisi faiz oranlarının uzun süredir %1'in üzerinde seyrettiğini belirterek, Ziraat Bankası'nın 10 Mayıs'ta başı çekmesiyle kamu bankalarının ve bazı özel bankaların konut kredisi aylık faiz oranlarını %0,98'e düşürdüğünü anımsattı. Her zaman söylendiği gibi faiz oranında psikolojik sınırın %1 olduğunu dile getiren Aşa, "Son 2 yıla göre konut fiyatları çok artmıştı. Son 2 yıldır da faizler yüksekti. Bu yüzden özellikle orta ve alt gelir grubu alımlarını erteliyordu." dedi.

Aşa, bu faiz indirimi ile bekleyen alımların harekete geçtiğini kaydederek, şu değerlendirmelerde bulundu: "Faiz oranı %1'in altına düşerken, son 2 yıldır da konut fiyatları gevşedi ve ciddi artış yaşanmadı. Şu an konutta fiyatlar da faiz oranları da uygun, konutta seçenek de çok. Hem konut almayı bekleyen, hem de alınmayı bekleyen konut var. Bu yüzden konut almanın tam zamanı. Fiyatlar da düşüş göstermişken imkanı olan, kafasına yatan evi bulan tüketiciler mutlaka konut alsın. Bir daha bu faiz oranı ile bu fiyatları bulmak çok çok zor" ifadelerinde bulundu.

Aşa, büyük özel bankaların bu faiz indirimine yanaşmadığını belirterek, bu yüzden sektörde hareketlilik yaşansa da istenilen patlamanın gerçekleşmediğini anlattı. Ziraat Bankası'nın kredi limitini 500 bin lira olarak belirlediğini aktaran Aşa, burada da bir sıkıntı olmayacağını, zaten piyasadaki alıcıların talebinin 300-500 bin lira arasındaki konutlar olduğunu sözlerine ekledi.

Kamu bankalarının uyguladığı indirimli faiz oranlarını ayrıntılı ve karşılaştırmalı olarak görmek için konut kredisi hesaplama yapabilirsiniz.

Kaynak: habertürk