Konut Fiyatları En Çok İstanbul'da Arttı

16/09/2014

Garanti Mortgage ve Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan Reidin Emlak Endeksleri'ne göre, İstanbul'da konut satış fiyatları Ağustos ayında metrekare başına %1,81 arttı. Yapılan araştırmaya göre İstanbul, fiyatların en çok yükseldiği il oldu.

Konut Fiyatları En Çok İstanbul'da Arttı

Garanti Mortgage ve Reidin.com ve GYODER tarafından hazırlanan Reidin Emlak Endeksleri'nün yaptığı analize göre, İstanbul'da konut satış fiyatları Ağustos ayında metrekare başına %1,81 oranında arttı. Yapılan araştırmaya göre İstanbul, fiyatların en çok yükseldiği il ünvanını kazandı.

Araştırma sonuçlarına göre il bazında konut satış fiyatlarındaki artış şu şekilde oldu: Bursa'da %1,35; Antalya'da %1,28, İzmir'de %0,89, Adana'da %0,88, Kocaeli'de %0,75, Ankara'da da %0,57.  Konut kredisi faiz oranları ise ortalama olarak aylık %0,92 seviyelerinde gerçekleşti.

Markalı Konutların Satışı Senet Karşılığı Yapılıyor

Ağustos ayında geçekleşen markalı konut projeleri satışlarının %22'si yabancılara yapıldığı görüldü. Markalı projelerden yapılan konut satışları dağılımına bakıldığında konut alımlarının %25'inin peşin, %66'sının senet ve %9'unun konut kredisi kullanarak yapıldığı görüldü.

Kaynak: Haber 5