Konut Fiyatları ve Konut Kredisi Faiz Oranları İniyor

27/08/2018

Gayrimenkul sektörü yeni bir kampanyaya hazırlanıyor. Buna göre yaklaşık 200 firma %10-20 arasında indirim yapacak ve konut kredisi faiz oranları da %0.98’e çekilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un geçtiğimiz günlerde açıkladığı inşaat sektörünü hareketlendirmek için başlatılacak düşük faizli yeni konut kredisi kampanyanın detayları netleşti.

Peşinat Yüzde 10

Yarın açıklanacak kampanya kapsamında konut kredisi faiz oranları %2'yi aşan seviyelerden yeniden 120 ay vadede %0.98'e indirilecek. 3 Ekim'e kadar yani 2 ay sürecek kampanyada peşinat oranı da %10'a çekilecek. KİPTAŞ ve Emlak Konut GYO projeleri başta olmak üzere, GYODER, KONUTDER ve İNDER üyelerinin projeleri yer alacak. Kampanyanın en çok dikkat çeken yanı ise fiyatlarda indirim yapılması olacak. Firmalar konut fiyatlarında %10 ila %20 arasında indirim yapacak. %20 olan peşinat oranın da %10'a çekilmesi, kalan farkın ara ödemeler şeklinde alınması da planlanıyor. Kampanya ile ilgili tüm detaylar ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile sektör temsilcilerinin katılacağı toplantıda yarın açıklanacak.

Emlak Bank Sahnede

Bu arada Emlak Bankası da sektöre nakit akışı sağlamak için 17 yıl aradan sonra faaliyete geçti. Kurulacak bir fon üzerinden firmaların elindeki stok konutların sermaye piyasasına kazandırılması gündemde. Emlak Bank'ın belli iskontolarla firmaların stoklarını alıp, bunları vatandaşa uygun koşullarla satması da bekleniyor. Bakanlıktan diğer bir beklenti ise ilk evini alacak vatandaşa teşvikler sunması.

TOKİ’den Bu Yıl İkinci İndirim Kampanyası

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu erken ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve işyeri alıcılarına yönelik her yıl yapılan indirim kampanyasının bu yıl ikincisi başlıyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan, 21 Eylül- 19 Ekim arası sürecek kampanyada indirim oranını yüzde 24'e çıkardıklarını söyledi. Turan, vadesi 12 ay ve daha az kalan projelerin indirim kampanyasına dahil edilmediğini kaydetti.

Kaynak: sabah